Презерватив не захистить: науковці знайшли у геніталій «індивідуальний почерк», за яким можна вирахувати злочинця

2 хв на прочитання14 Лютого 2025, 23:50
Image by Lutz Dieckmann from Pixabay

Може бути особливо корисним у випадках, коли традиційні методи ДНК-аналізу неефективні.

Австралійські науковці з Університету Мердока вперше докладно описали передачу сексома — генітального мікробіома, який є унікальним для кожної людини. Їхнє дослідження виявило, що бактерії, які передаються між людьми під час статевого акту, можуть стати новим інструментом у судовій медицині для ідентифікації злочинців у випадках сексуального насильства. Про це розповідає The Telegraph.

Кожна людина має унікальний набір генітальних бактерій, подібно до мікробіому кишківника. Під час статевого контакту ці мікроорганізми передаються партнеру, залишаючи специфічні «бактеріальні підписи», які можна виявити за допомогою аналізу гена 16S рРНК, що відрізняється у різних бактерій.

Дослідження, опубліковане в журналі iScience, включало аналіз генітальних мазків від 12 моногамних гетеросексуальних пар до і після статевого акту. Результати показали, що бактеріальні підписи одного партнера можна виявити в іншого навіть після використання презерватива. В одному випадку такий підпис зберігався до п'яти днів після контакту. Такі фактори, як наявність лобкового волосся або те, чи був чоловік обрізаний, не впливали на те, наскільки легко сексоми передавалися між партнерами.

Цей метод, який дослідники назвали сексомом, може бути особливо корисним у випадках, коли традиційні методи ДНК-аналізу неефективні, наприклад, за відсутності еякуляції, використання бар'єрних контрацептивів або у чоловіків після вазектомії. Він також може розширити часові рамки для збору доказів після нападу, перевищуючи поточний 24-годинний період, протягом якого найімовірніше виявити сперму.

«У судовій медицині ми працюємо над концепцією, що будь-який контакт залишає слід. У випадку з відбитками пальців, які, очевидно, є залишками нашої шкіри, і у випадку з сексомом ми використовуємо здорові бактеріальні спільноти, що живуть на нашому тілі і всередині нього, як засіб виявлення цього перенесення», — розповів старший науковий співробітник Брендан Чепмен, судмедексперт з Мердока.

Хоча результати обнадійливі, метод потребує подальших досліджень і вдосконалення перед впровадженням у судову практику. Зокрема, необхідно краще зрозуміти унікальність бактеріальних підписів і їх зміни в різних фізіологічних умовах.

Професор судової генетики з Університету Технологій Сіднея, Денніс МакНевін, який не брав участі у дослідженні, зазначив, що бактеріальне генетичне профілювання може стати додатковим інструментом у випадках, де інші ДНК-докази відсутні чи недостатні. Однак він підкреслив, що традиційний ДНК-аналіз залишатиметься пріоритетним методом, а бактеріальне трасування буде використовуватися як останній засіб через його складність і вартість.

Більше новин читайте на GreenPost.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: