- Головна
- Новини
- Енерго
- Зелена енергетика
- Поворот — в уповільненому темпі: викиди CO₂ в Китаї падають попри зростання економіки. Як це можливо і що означає?
Поворот — в уповільненому темпі: викиди CO₂ в Китаї падають попри зростання економіки. Як це можливо і що означає?
Реальність виглядає зовсім інакше.

Вважається, що економіка Китаю — а отже, і викиди парникових газів — безконтрольно зростає. Проте реальність зараз виглядає зовсім інакше. Про це свідчать дані, нещодавно опубліковані британським спеціалізованим порталом Carbon Brief. Згідно з ними, викиди Пекіна в першому кварталі цього року були на 1,6 % нижчими, ніж за аналогічний період минулого року. За дванадцять місяців з квітня 2024 року по березень 2025 року також відбулося незначне зниження: мінус 1 %. Про це розповідає Die Zeit.
Китай наразі є найбільшим емітентом на планеті — він обігнав США у 2007 році. Саме тому кожен вигин кривої викидів CO₂ в країні має прямий стосунок до всього світу: жоден поворот у глобальних викидах неможливий без повороту в Китаї. Це робить цифри Carbon Brief цікавими, хоча вони приховують у собі два ускладнення:
- По-перше, це вже вчетверте викиди від викопного палива та виробництва цементу в Китаї тимчасово знижуються. Цього разу, однак, обставини відрізняються. У 2016 році економіка зупинилася через те, що закінчився термін дії державних програм стимулювання, у 2020 році — через те, що пандемія коронавірусу привела країну в стан шоку, а в 2022 році — через те, що урядова політика «нульової епідемії» послабила економіку. Однак наразі економічна ситуація в країні покращується, а викиди CO₂ продовжують знижуватися.
- По-друге, скорочення викидів у першому кварталі в основному пов'язане з виробництвом електроенергії. Хоча китайці спожили трохи більше електроенергії, ніж у попередньому році, їх виробництво згенерувало менше CO₂. Це, своєю чергою, пов'язано з величезним розширенням відновлюваних джерел енергії, які витісняють електроенергію з вугілля, нафти і газу.

Торік Китайська Народна Республіка виробила більше вітрової та сонячної енергії, ніж усі інші країни світу разом узяті. Й аналітики очікують, що вітроенергетика знову встановить нові рекорди у 2025 році.
Але при цьому китайці все ще будують нові вугільні електростанції? Так, будують. Просто кількість будівельних майданчиків менша, ніж кількість дозволів на будівництво. А з огляду на бум дешевшої сонячної та вітрової енергії експерти підозрюють, що ті вугільні електростанції, які насправді ще будуються, ймовірно, будуть використовуватися переважно як резервні.
Все це набагато складніше, ніж театральний, драматичний вигин кривої викидів CO₂, який би потрапив у заголовки газет по всьому світу. Проте це гарна новина. І вона вчить нас, що вирішальний поворот не станеться одним махом, а відбуватиметься у сповільненому темпі.
Більше новин читайте на GreenPost.







