Постійне втручання людини в природу може спричинити виникнення нових небезпечних епідемій — науковці

2 хв на прочитання18 Листопада 2023, 17:13
Фото ілюстративне

Кількість епідемій щороку зростає майже на 5 %.

Спеціалісти американської біотехнологічної компанії попередили про можливі наслідки постійного втручання людини в природу. За їхніми даними, ця практика може призвести до виникнення нових небезпечних епідемій. Пояснюють вони це тим, що через полювання і порушення природного середовища тварини, які несуть зоонотичні віруси, можуть перейти на людину.

У дослідження використовували велику епідеміологічну базу даних для вивчення певної групи зоонозних хвороб щодо тенденції частоти і тяжкості спалахів. Було враховано спалахи з 1963 року по 2019 рік, внаслідок яких загинуло 50 або більше людей, а також історично значущі події, включаючи пандемії грипу. Розглядалися історичні тенденції для п'яти вірусних патогенів: двох філовірусів, вірусу Ебола та вірусу Марбург, SARS-CoV-1, вірусу Ніпах та вірусу Мачупо, що викликає болівійську геморагічну лихоманку. Дослідники виявили, що кількість епідемій цього типу щороку зростає майже на 5 %. Якщо такі тенденції залишаться незмінними, то до 2050 року вже враховані вірусні патогени спричинять у чотири рази більше подібних випадків і в 12 разів більше смертей, ніж у 2020 році.

Кількість спалахів і смертей, спричинених вибраними вірусами, з 1963 по 2019 рік. Частка з 75 включених побічних подій, спричинених вірусами Ебола, вірусом Марбурга, коронавірусом SARS, вірусом Nipah та вірусом Machupo, по країнах. Країни затінені часткою побічних подій; незаштриховані країни не мають документально підтвердженого поширення включених патогенів.

Треба також зауважити, що дослідники не врахували в своєму аналізі SARS-CoV-2, коронавірус, який викликав пандемію COVID-19. Це означає, що реальні цифри можуть бути ще вищими.

Науковці закликають вживати невідкладних заходів для зміни цієї тенденції. Це може бути досягнуто шляхом глобальної співпраці та прийняття заходів для запобігання та контролю подібних епідемій. Важливі кроки в цьому напрямку вже були зроблені під час боротьби з пандемією COVID-19, такі як розробка вакцин та масове тестування.

Загалом, робота над збереженням дикої природи, укріплення моніторингу та наукових досліджень і використання наукових даних для прийняття рішень важливі для зменшення ризику поширення зоонотичних захворювань і нових епідемій, вважають дослідники.

Тимчасом людство потерпає від тютюнової епідемії, але попри успіхи в її подоланні з’явився новий виклик — ВООЗ.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: