Чим корисна полуниця?
Користь полуниці безсумнівна і загальновідома. Крім чудового смаку, полуниця має чимало переваг. Полуниця містить багато вітамінів (А, В9, К, РР, Е, Н), мікроелементів – цинк, фосфор, магній, кальцій, мідь, калій, натрій, марганець, залізо, бром, а також в ягоді є антиоксиданти та глікозиди. Крім усього іншого, полуниця корисна тим, що:
Проте є в полуниці і «темний бік».
Кому й коли не варто їсти полуницю?
Дорослі рідше мають проблеми через вживання полуниці, а от у дітей ризик підвищений.
«У 6-8% дітей полуниця викликає алергічну реакцію, – говорить заслужений лікар України, лікар-педіатр Тетяна Цимбал. – Основні причини цих небажаних алергічних проявів – алергія на пилок, який збирається в полуниці, індивідуальне несприйняття хімічних речовин, надмірне вживання ягоди. Крім того, полуниця може бути джерелом паразитарних інфекцій та гепатиту А, а також накопичувати в собі фунгіциди, інсектициди та нітрати».
Щоб убезпечити себе і своїх дітей від небажаних ускладнень, Тетяна Цимбал радить дотримуватись деяких правил:
Як відрізнити корисну полуницю?
Смачна і домашня полуниця має яскраво виражений запах, нагадує агроном Валерій Мельник.
«Краще полуницю купляти на базарі в простих бабусь, – радить він. – У супермаркетах я взагалі б не рекомендував купувати полуницю. Полуниця, куплена в супермаркеті, може принести більше шкоди, ніж користі, тому що її оброблять пестицидами, і не один раз: тільки для профілактики щонайменше 2 рази фунгіцидами і 2 рази інсекто-акарицидами, плюс ще гербіцидами міжряддя від бур’янів. А ще, щоб отримати ранній урожай, деякі фермери підсипають у ґрунт надмірну кількість азотних добрив. Як наслідок у перших ягодах накопичуються нітрати. Про вплив нітратів на організм людини, я думаю, ви знаєте. Є й інші хитрощі: фермери, у яких великі господарства, і відповідно, поставки, наперед знають, куди заберуть полуницю, і якщо вона не буде транспортуватися далеко, то кущі перед збором рясно поливають водою, щоб ягоди поважчали на кілька грамів. І при великих об’ємах вони зароблять ще й на цьому».
Екологічно чиста полуниця дорожча, але по-справжньому корисна. Проте її виростити досить важко і витратно, цим займаються одиниці. Набагато частіше українці вирощують полуниці лише для власного столу – на грядці чи просто в горщиках на підвіконні. Єдиний мінус – невеликий обсяг і/або велика собівартість такої полуниці.
Нагадаємо, в Україні щорічно вирощується більше 130 тис. тонн ягід, найбільшу частку з яких становить полуниця, слідом йде смородина та малина.