Напередодні Дня медичного працівника Президент України видав указ, у якому було виконано вимогу медиків про підвищення зарплати.
Проте медики не поспішають радіти — кажуть, що в них дежавю, бо президент торік уже обіцяв їм такі зарплати.
Окрім того, медики вважають, що підписаний у червні указ, який «запрацює» із 2022 року, коли буде прийнято бюджет, — не найкращий подарунок.
«І ще невідомо, чи візьме цей указ до уваги ВР, затверджуючи бюджет на наступний рік», — підкреслила в коментарі GreenPost головна організаторка акції медиків Ніна Козловська, колишня медсестра у ЦРЛ Києво-Святошинського району.
Медичний експерт Дмитро Підтуркін, засновник Української медичної експертної спільноти, пояснює, яким чином можна було б реалізувати президентську обіцянку, якою той привітав медиків із їхнім професійним святом — адже в указі Зеленського КМУ зобов'язано під час формування Держбюджету на 2022 рік визначити мінімальну заробітну плату лікарям у розмірі 20 тис. грн, а середнього медперсоналу — 13,5 тис. грн.
«Ми знаємо, що медицина хронічно недофінансовувалася весь період незалежності. І завжди грошей на медицину не було. То скільки потрібно додаткового бюджетного фінансування для виконання президентських вказівок і чи можливо його знайти в бюджеті?
Ми говоримо тільки про бюджетне фінансування, тому що в Законі України «Про Державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» єдиним джерелом фінансування програми державних гарантій медичного обслуговування населення є держбюджет, так і в Указі Президента, чітко говориться, що підвищені тарифи мають увійти саме у програму медгарантій бюджету на наступний рік», — пояснює Дмитро Підтуркін.
За розрахунками експерта на цей момент в Україні працює приблизно 160 тис. лікарів і 330 тис. середнього медперсоналу. Виконання рішення Президента про підвищення заробітних палат призведе до зростання середньої заробітної плати в медицині (без урахування заробітної плати адміністративного персоналу) до 15,6 тис. грн.
А ще додайте відсотків 20 на відрахування (ЄСВ + військовий збір). Отримаємо понад 40 млрд грн додатково.
Як це можливо зробити, не зменшуючи фінансування власне процесу лікування пацієнтів, необхідності закупівлі клініками ліків відповідно до Нацпереліку для лікування пацієнтів у межах тарифів НСЗУ, централізованої закупівлі дорогих ліків для важких пацієнтів і ще багатьох невідкладних статей витрат?» — запитує Дмитро Підтуркін.
Також ми розповідали, як українські медики святкують своє професійне свято — без зарплат, премій і коронавірусних доплат.