Під грифом охорони: сьогодні вшановують нацпарки і заповідники

5 хв на прочитання4 години тому
ФОТО: Національний парк "Бузький Гард" / nationalparks.in.ua

11 січня відзначається Міжнародний день заповідників та національних парків.

День заповідників і національних парків у світі почали вперше відзначати в 1997 році з ініціативи Центру охорони дикої природи і Всесвітнього фонду дикої природи. І тепер 11 січня відзначається Міжнародний день заповідників та національних парків.

Сучасний вид заповiдання для збереження залишкiв природи (окремих природних комплексiв чи їхніх частин), який уже можна назвати класичним, почав формуватися з кiнця 20-х років 20 столiття (створювалися першi заповідники та пам’ятки природи) i набуває значного розвитку з 80-х років з організацією різних типів заказників і національних природних парків.

Перший заповідник на території сучасної України був створений у 1886 році українським природознавцем Володимиром Дідушицьким. Це був і перший заповідник в Європі, який являв собою природний резерват площею 22,4 га поблизу с. Пеняки (нині Бродівський район Львівської області) та одержав назву «Пам’ятка Пеняцька».

Заповідники в сучасній Україні

Класичне заповідання сформувалося на противагу індустріалізації держави, коли зі стрімким розвитком сільськогосподарської техніки та технологій відбувалося швидке розширення площі орних земель, міста перетворювалися на великі технополіси. Вчені побачили загрозу всій природі, яка є основою життя, тому, знищуючи її, ми втрачаємо сам базис існування людини.

Україна - країна з багатовіковою історією та багатошаровою культурою. Вона славиться своїми захоплюючими природними краєвидами. Цей живописний куточок Європи багатий на неймовірної краси і природного розмаїття національні парки та заповідники. Вони буквально зачаровують своєю мальовничістю та унікальністю.

Українські національні парки та заповідники – це справжні природні дива, які зберігають у собі неповторні екосистеми, рідкісні види рослин та тварин, а також захоплюючі ландшафти. Вони є оазисами природи, де люди можуть насолоджуватися тишою та гармонією з навколишнім середовищем.

Цікаві факти про заповідні природні території в Україні

Заповідні території України дивують своєю унікальністю. Один з них – Карпатський біосферний заповідник. Він важається одним з найбільших в Європі. Територія заказника охоплює величезні простори гірських лісів, полонин, височин, скель та луків, а також безліч річок та озер. Тут можна зустріти рідкісних видів рослин та тварин, серед яких особливу увагу привертає карпатський олень – символ заповідника.

Ще одним унікальним заповідником є Асканія-Нова, розташований на Приазовській рівнині. Цей заповідник відомий своїми степовими ландшафтами та величезною кількістю різноманітних рослин. Тут можна зустріти такі рідкісні види, як південний баранець та крокусова тюльпанівка.

Українські заповідники та національні парки також славляться своїми водними резерватами. Одним з них є Дунайський біосферний заповідник, який розташований на узбережжі річки Дунай. Цей заповідник відомий своїми величезними популяціями риб, птахів та інших водних організмів. Тут можна спостерігати за життям рідкісних видів, таких як дельфіни та пелікани.

ФОТО: Національний парк "Олешківські піски" / nationalparks.in.ua

Має Україна і свою "міні-пустелю". Це Національний природний парк «Олешківські піски». розташований на території Херсонської області, в Каховському, Олешківському і Голопристанському районах. Його території сформувалися внаслідок неодноразових інтенсивних природних процесів, що почалися з часів льодовикової доби.

Ще одним з особливих місць у заповідному запаснику України є Подільський біосферний заповідник, багатий на загадкові печери та підземні річки. Особливими атракціями Подільського біосферного заповідника є підземні річки, що протікають у глибинах землі. Їх вода має неймовірний багатогранний колір, відтінки якого змінюються в залежності від освітлення. Це створює враження, наче перебуваєш у магічному світі, де кожна краплина води має свою власну таємницю.

Сучасна мережа природних заповідників України сформувалась внаслідок праці багатьох поколінь природоохоронців і відіграє важливу роль у вирішенні проблем збереження біологічного та ландшафтного різноманіття, підтримці екологічної рівноваги у природі, формуванні світоглядних орієнтирів людини, спільнот, суспільства.

ФОТО: Національний парк Подільські товтри / nationalparks.in.ua

Чому важливо відзначати день, присвячений заповідним територіям?

Заповідники та національні парки виконують критично важливу роль у збереженні біорізноманіття. В умовах сучасного світу, де розвиток промисловості, урбанізація та зміна клімату ставлять природу під загрозу, ці території є своєрідними "островами життя". Вони зберігають рідкісні види рослин і тварин, які часто не можуть вижити за межами цих зон.

Крім екологічної ролі, заповідники та парки сприяють розвитку туризму, наукових досліджень та екологічної освіти. Вони нагадують людям про необхідність гармонії з природою та формують культуру відповідального ставлення до довкілля.

Як відзначають цей день?

У Міжнародний день заповідників та національних парків проводяться численні заходи, спрямовані на привернення уваги до охорони природи:

У деяких країнах також організовують спеціальні тури до національних парків, щоб кожен міг відчути велич природи і зрозуміти її значення.

Що ми можемо зробити?

Міжнародний день заповідників — це нагадування кожному з нас про те, що природа потребує нашої уваги. Навіть маленькі кроки, такі як сортування сміття, підтримка екологічних ініціатив чи свідоме споживання ресурсів, можуть зробити великий внесок у її збереження.

Цей день — це можливість побачити красу навколо нас і замислитися над тим, як ми можемо допомогти природі зберегти свою силу та гармонію для майбутніх поколінь.

Більше новин читайте на GreenPost.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: