Чимало суперечок викликає питання, хто має подбати про контрацепцію в парі. Деякі жінки вважають, що мати презерватив — обов'язок чоловіків. А серед останніх є ті, хто впевнений: відповідальність якраз таки на жінках, адже для них вигадані пігулки. То хто має рацію? «Дзеркало» розбиралося.
П'ять років тому користувач Reddit Sophestry дивувався, чому презерватив використовує чоловік і водночас передбачається, що саме жінка змушуватиме його надіти. А якщо вона зазвичай недостатньо переконлива, їй необхідно регулярно приймати гормональні протизаплідні засоби. 33-річна жінка з Бірмінгема розповідала, що з нею так і сталося: одного разу її приятель, з яким вона вирішила зайнятися сексом, відмовився вдягати презерватив і заявив, що «це її проблема, адже вона мала бути на пігулках».
У соціальних мережах досі регулярно порушується питання, на кому лежить відповідальність за захист.
«Я не розумію, чому презерватив повинен носити [з собою] чоловік», — писала користувачка Х sayris_ok. Інша у відповідь зауважувала: «Вони ж бувають різних розмірів, хіба ні?» — натякаючи на те, що деяким чоловікам не підійдуть стандартні варіанти контрацептивів, і нова партнерка не може знати про це заздалегідь.
На стереотипи та культурні відмінності, які існують довкола теми захищеного сексу, у 2018 році звернули увагу австралійські дослідники, які спеціалізуються на темі громадського здоров'я. Для цього вони зібрали дані з різних опитувань щодо відповідальності за контрацепцію.
Наприклад, 90 % студенток зі США вважають, що цей клопіт повинен розділятися з партнером. І йдеться не тільки про наявність презерватива в потрібний момент, а й про спільні походи до лікаря, регулярні нагадування не забути прийняти таблетку (якщо жінка віддає перевагу такому варіанту контрацепції) і поділ вартості покупок, що стосуються репродуктивного здоров'я. Щоправда, лише 50 % опитаних сказали, що саме так і відбувається в реальності.
У Великій Британії схожа ситуація: там науковці проводили фокус-групи, де обговорювали з чоловіками та жінками їхнє ставлення до контрацепції. З'ясувалося, що останні ставляться до цього питання значно серйозніше. Чоловіки ж здебільшого погоджувалися з тим, що відповідальність можна ділити, лише якщо йдеться вже про більш-менш серйозні стосунки. Але користуються різними методами (таблетками, спіралями й іншими) за статистикою все одно переважно жінки.
Так було не завжди: до 1960-х, коли препарати гормональної контрацепції масово надійшли до аптек, найпопулярнішим засобом захисту залишався презерватив. Тепер жінки самі можуть контролювати свою фертильність — без відома сексуальних партнерів — і це змінило суспільні переконання на цю тему.
Наступного разу це, мабуть, станеться нескоро. По-перше, методів для жіночої контрацепції вже винайдено безліч, а ось для чоловіків є лише два: використання презервативів або вазектомія. До ефективних гормональних препаратів для них наука ще тільки наближається. По-друге, навіть якщо вони надійдуть у продаж, є сумніви, що жінки довірятимуть чоловікам у питаннях контрацепції й усе одно віддадуть перевагу своїм методам. Особливо якщо йдеться про випадкові зв'язки: дослідження показували, що довіра до партнера в цьому сенсі приходить лише у тривалих стосунках.
Насправді обидва однаково відповідальні. Лікарі впевнені, що дбати про контрацепцію зобов'язані обидва партнери однаково.
Це пояснюється тим, що право мати чи не мати дітей закріплене ООН. Відповідно, і «контролювати» виконання цього права всі мають самостійно, не перекладаючи відповідальності на інших людей, навіть найближчих.
Але не все так просто. Наприклад, якщо йдеться про випадкові зв'язки чи короткострокові відносини, без презерватива все ж таки не обійтися: тільки він захистить вас від захворювань, що передаються статевим шляхом. Ті ж гормональні таблетки чи вагінальне кільце не зможуть уберегти від інфекцій. Тому навіть якщо жінка переконує вас, що приймає контрацептиви, чоловікові не варто відмовлятися від презерватива — хоча б заради власного здоров'я.
Якщо ж ідеться про довгострокові відносини, і пара впевнена одне в одному, то можна зупинитись лише на гормональних видах контрацепції для партнерки. Але це теж не означає, що такий підхід стане рішенням у 100 % випадків. Наприклад, частина подібних препаратів заборонена при годуванні груддю, а деякі жінки можуть відчувати від таблеток неприємні побічні ефекти. Тому без того, щоб обговорювати питання контрацепції до сексу та домовлятися, схоже, не обійтись.
«Якщо завагітніти у відносинах можете тільки ви, ви можете відчувати, що саме на вас лежить вся відповідальність, аби цього не сталося. Це не так. Так, ви можете приймати протизаплідні таблетки або вибирати інші форми контрацепції, але ваш партнер також має варіанти. <…> Обговоріть їх, щоб знайти щось, з чим ви згодні. Якщо ви не впевнені, хто несе відповідальність за контроль над контрацепцією, це може вплинути на ваші стосунки в гірший бік», — пише медичне видання WebMD.
Повертаючись до презервативів, слід зазначити, що навіть одягнений до статевого акту контрацептив не гарантує подальшого спокою. Якщо чоловік для жінки новий або між партнерами немає довіри, варто бути напоготові. Бувають випадки, коли чоловік просто під час сексу непомітно знімає презерватив — це називається стелсингом і є насильницькою практикою, оскільки ставить під загрозу здоров'я партнерки без її відома. У США, наприклад, до стелсингу вдається практично кожен десятий чоловік.
«Чоловік знав, що я чайлдфрі, і на словах підтримував моє рішення. Але, мабуть, боявся, що я його покину <…>. Якоїсь миті невід'ємною частиною наших прелюдій став алкоголь. Тоді мені здавалося, що це добра ідея: п'яніла я швидко, алкоголь допомагав мені розкріпачитися. Але й пильність притупляв. В одну з таких ночей я побачила, що презерватив кудись подівся, хоч пам'ятала, що його чоловік одягав. Спочатку він намагався відмовлятися, мовляв, мені здалося. <…> Пішла від чоловіка я лише за кілька тижнів, коли зрозуміла, що вагітна», — розповідала 27-річна Лія (ім'я змінено).
Більше новин читайте на GreenPost.