Морозна свіжість повітря, біла ковдра на будівлях, деревах і землі, рипіння непрочищених доріжок під натиском чобота, блискучі кришталики снігу у світлі ліхтарів та фар автівок. Морози, заметілі, хуртовини - за вікном. А по другий бік скла - домашній затишок, тепло улюбленого пледа, роман з карколомним сюжетом під філіжанку ароматного какао...
Від романтики колишньої зими залишилися хіба шаблонні спогади. На теперішній холодний сезон вже не треба ні теплих чобіт, ані хутряних шуб. Цілком вистачить просто теплого пальто. Тож якщо раніше на 1 грудня чекали із завмиранням серця що малий, що дорослий, то тепер це - органічне перетікання листопада в лютий, а там і до весни - рукою подати.
Три останні зими в Україні були нетипово теплими. Не варто чекати зміни в новій тенденції і цьогоріч. Та все ж синоптики обіцяють аномальну зиму. Аномальною вона буде через різкі перепади температур. Каруселі заморозків та відлиг прогнозують на всі три місяці прийдешньої зими.
Це пов’язано переважно зі зміною клімату. Ось кілька ключових наслідків природних метаморфоз:
Раніше зима в Україні асоціювалася з великими заметами та стабільним сніговим покривом, особливо в сільській місцевості. Нині ж снігові зими стали менш поширеними. Часто навіть у грудні або січні немає снігу, а якщо він і випадає, то швидко тане через переважно теплу погоду.
Зими стали значно теплішими. Середня температура зимових місяців зросла, і замість стійкого морозу спостерігаються часті відлиги. Особливо це помітно в південних та центральних регіонах України. Середньодобова температура взимку часто піднімається вище нуля.
Сучасні зими стали нестабільними: короткі періоди сильного морозу змінюються теплом, а снігопади – дощами. Такі коливання створюють складні умови для людей, сільського господарства та інфраструктури.
Через підвищення температури замерзання водойм відбувається пізніше або не відбувається зовсім. Це впливає на зимові традиції, наприклад, купання на Водохреща, які тепер часто проходять за відсутності льоду.
Зміна зимових умов впливає на природу:
Це є частиною глобальних тенденцій, які потребують уваги та дій на міжнародному рівні.
А що метеорологи кажуть про перший день цьогорічної зими? За прогнозом синоптиків, 1 грудня температура вночі та вдень – від 2° морозу до 3° тепла. І лише вночі в Карпатах, у високогір'ї будуть морози всього до -6°. Вдень у західних областях і на крайньому півдні країни до 3-8° тепла.
Опадів майже повсюдно - не буде, за винятком центру країни. Зате понад дві третини території вкриє туман. Через що видимість - обмежена, а на автодорогах - підвищений рівень небезпеки.
У народі перший день грудня сповнений прикмет і спостережень за погодою, які передавалися з покоління в покоління. Ось кілька основних прикмет і повір'їв, пов'язаних із 1 грудня:
1 грудня часто пов'язували з підготовкою до Різдвяного посту, який уже триває в цей час. У цей день радили займатися добрими справами, уникати сварок і лихих думок.
Ці прикмети допомагали нашим предкам краще орієнтуватися в природних змінах і планувати своє господарство. Вони є частиною багатої культурної спадщини України.
Більше новин читайте на GreenPost.