Виявивши погану воду у колодязях, забір піску або гравію з річки, засмічені береги громадяни часто звертаються зі скаргами до Держводагентства, але не отримують бажаної реакції.
Тому що Держводагентство просто не має відповідних повноважень, повідомляє GreenPost. Контрольні функції у сфері охорони довкілля в нашій державі покладені на Державну екологічну інспекцію.
"У свідомості громад і навіть чиновників місцевого самоврядування записано, "вбито" намертво, що у нас на балансі усі річки і озера. Але це не так. Ми лише управляємо. У межах населених пунктів взагалі за все відповідає громада, обрана нею рада та її виконавчі органи, які мають свій бюджет", – cказав у екслюзивному інтерв’ю GreenPost в.о. голови Держводагентства Михайло Хорєв.
У 2013 році було ухвалено закон України про розмежування земель державної і комунальної власності.
"У старому законі була норма: об’єкти державні – земля під ними державна. А з 2013 року земля під річкою Дніпро – комунальна, дно комунальне. Фактично за річку Дніпро у межах Києва відповідає місто Київ. Днопоглиблювальні роботи, береги, – вирішує Київ (Запоріжжя, Черкаси, Херсон і так далі), бо земля комунальна. А вода у річці – державна, тому дозволи на спеціальне водокористування видає держава, тобто Держводагентство від її імені", – зазначив в.о. голови.
Держводагентство – державна організація, яка фінансується з Державного бюджету.
"Кошти Держбюджету ми не можемо витрачати на потреби міста або села. Наприклад, у Києві чи Кропивницькому ми не можемо чистити русло, або, навпаки, будувати греблю. Це буде нецільове використання коштів, це карається законом".
На думку пана Хорєва, одна з основних (але не єдина) функцій відомства – водна логістика: підтримання рівнів водосховищ, перекидання води у маловодні регіони, захист від підтоплення тощо.
Держводагентство не відповідає:
за тарифи на воду, яку споживають громадяни;
за засмічення річок, бо це компетенція місцевих органів;
за відновлення внутрішньогосподарських меліоративних систем – це відповідальність їх власників.
В деталях все це розписано у Положенні про Державне агентство водних ресурсів.
Як ми вже повідомляли, Рось та Дніпро готові "цвісти": у стоках – тонни фосфатів. Причина – Уряд досі не ухвалив постанову про обмеження фосфатів у мийних засобах.