В Індії реалізували креативну і дуже перспективну ідею, якою тепер зацікавилися у США. В індійському штаті Гуджарат водойму перетворили на електростанцію. Сонячними панелями як "панциром" вкрили меліоративний водний канал завдовжки 750 метрів. Про це пише ВВС.
Очевидних "зелених" вигод декілька. По-перше, парк сонячних панелей над каналом не "краде" цінну сільськогосподарську землю.
По-друге, водне дзеркало посилює інтенсивність сонячних променів, отже дозволяє виробляти більше чистої від викидів сонячної енергії.
По-третє, сонячні панелі захищають вкрай важливий водний канал від випаровування і пересихання під час спеки.
Крім того, що тепер отримують чисту енергію сонця, не займаючи додаткових територій, таке ноу-хау допомагає зберігати водні ресурси від висихання у спекотні місяці. Проєкт, реалізований у 2005 році, коштував понад 18 мільйонів доларів. Окупилося будівництво цієї сонячної електростанції всього за 10 років.
Досвід Індії тепер переймають у США. Дослідники з Каліфорнійського університету в Санта-Крузі за допомогою моделювання позитивно оцінили економічну життєздатність будівництва мережі сонячних каналів у штаті Каліфорнія за рахунок використання однієї з найбільших у світі систем водопостачання, що забезпечує понад 27 мільйонів громадян життєво важливою водою.
Канали Каліфорнії планують обладнати сонячними батареями. Це дозволить використовувати водойми як джерела питної води та живити місцеві ферми з енергією з відновлюваних джерел. Дослідження показують, що це допоможе каналам заощадити величезну кількість води. Завдяки сонячним панелям у штаті вдасться заощаджувати понад 63 мільярди галонів води на рік.
Крім того, випаровування води в каналах ще й охолоджуватимуть сонячні панелі над водним шляхом, що зробить їх ефективнішими при перетворенні сонячного світла на електрику. Також тінь від панелей зменшить зростання водяних бур'янів, що призведе до зниження витрат на технічне обслуговування каналів.
На Кліматичному саміті COP27 Індія пообіцяла до 2030 року забезпечити половину своїх енергетичних потреб за рахунок невикопного палива. І впевнено йде до цієї мети. А для Каліфорнії досвід Індії може стати рятівним у контексті вбивчих посух і не менш смертоносних лісових пожеж.
Більше новин читайте на GreenPost.