Якщо ви відчуваєте, що протягом останніх двох тижнів ви отримуєте менше задоволення від того, що раніше тішило вас, помічаєте за собою проблеми з концентрацією, режимом сну або харчування, почуваєтеся настільки пригніченим або пригніченою, що думаєте про те, щоб завдати собі шкоди, необхідно пройти скринінг на депресію. Це можна зробити як офлайн у вашого сімейного лікаря або фахівця з психічного здоров’я, так і онлайн за цим посиланням, повідомляє ЦГЗ.
Депресія — найпоширеніший психічний розлад у світі. Щороку депресія вражає понад 300 млн людей, згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я.
До симптомів депресії відносять:
— Переважно пригнічений настрій;
— Істотно знижений інтерес до справ та інших активностей і відсутність задоволення від них;
— Істотна втрата або набір ваги;
— Порушення сну;
— Збудливість або пригальмованість;
— Втома чи втрата енергії;
— Переживання власної меншовартості або безпідставної провини;
— Нездатність концентрувати увагу чи ясно думати;
— Регулярні думки про смерть, наміри чи спроби самогубства.
Щонайменше п’ять із них мають проявлятися протягом двох тижнів — лише тоді можна буде діагностувати хворобу. Скринінг на депресію можна пройти самостійно, проте надзвичайно важливо після того проконсультуватися із фахівцем з психічного здоров’я, адже діагностичну цінність мають тільки дослідження, проведені фахівцем.
Шкала Бека — класичний тест для долікарської оцінки вираженості депресії. Цей опитувальник складений на основі спостережень клінічних хворих. Шкала Занга також є однією з найпопулярніших методик діагностики депресії. Тест допомагає виявити соматичні, психологічні, поведінкові та афективні прояви захворювання.
Отримати першу консультацію щодо проявів депресії можна у вашого сімейного лікаря, невролога та психотерапевта. Якщо у вас ніколи раніше не було депресії, почніть з сімейного лікаря. Деякі її симптоми можуть бути пов’язані з фізичним станом.
Депресію поділяють на три типи залежно від тяжкості перебігу захворювання: легку, помірну і важку. Лікування призначається відповідно до ступеня важкості депресії.
Наприклад, для лікування депресії легкої або помірної важкості лікарі можуть застосовувати методики самодопомоги: прочитати освітні матеріали для підвищення обізнаності про свій розлад та шляхи до покращення стану. Якщо ж депресія середнього ступеня, рекомендують психотерапевтичну допомогу.
Також при середньому, важкому та дуже важкому рівні депресії обов’язково треба застосовувати антидепресанти. Підбір антидепресанту — компетенція лікаря-психіатра. Прийом ліків відбувається лише під його наглядом.
Депресія не минає сама по собі. Як і будь-яка хвороба, вона може прогресувати. Це головна причина, чому її не можна соромитися і потрібно лікувати.
Нагадаємо, що депресія не дасть схуднути.