Як пережити похолодання без пошкодження шкіри, без тремтіння та замерзаючих рук, носа та щік? Нам потрібні ті самі чудові омега-3, запевняє кандидат медичних наук, автор і ведучий навчальних семінарів із ресурсів здоров’я Андрій Біловешкін.
Він пояснює, що холод супроводжує омега-3 жирні кислоти від початку їх синтезу. Їх синтезують особливі діатомові водорості, які ростуть у холодних і чистих водах.
«Синтезують не від гарного життя, а тому, що в холоді потрібно якось підтримувати оптимальну в'язкість клітинних мембран! А ось у теплих і каламутних водах переважно мешкають синьо-зелені водорості, які не мають такої здатності, саме тому в річковій рибі мізерно мало омега-3», — розповідає науковець.
Експерт говорить, що омега-3 жирні кислоти є своєрідним клітинним антифризом, що захищає мембрани від замерзання. Саме тому риби, що живуть у холодних або глибоких морях, мають максимальний вміст омега-3 жирних кислот.
Дослідження показують помітний вплив омега-3 на холодову стійкість, причому відразу з кількох механізмів. Це прямий вплив омега-3 на бежевий і бурий жир.
Омега-3 зв'язується з рецептором GPR120, що призводить до виділення гормону FGF21, який посилює вироблення тепла в жировій тканині.
Застосування омега-3 жирних кислот допомагає при синдромі Рейно (порушення мікроциркуляції у вигляді мерзлякуватості пальців і реакції на холод у вигляді болю та збліднення), покращуючи стійкість до холоду.
Андрій Біловешкін припускає, що це поліпшення пов'язане зі змінами реології крові або з поліпшенням тонусу судин — механізм, який опосередковується через вегетативну систему, адже надлишкова активність симпатичної системи посилює спазм судин.
«Застосування омега-3 жирних кислот підвищує холодову стійкість і знижує кількість застуд через різні механізми (покращення холодової стійкості мембран клітин, поліпшення нескоротливого термогенезу, тонус судин шкіри тощо), що особливо важливо для тих, чия шкіра сильно страждає взимку. Зверніть увагу, що слід виключити й інші причини зниженої холодової стійкості (щитоподібна залоза та ін.)», — підсумовує науковець.
Тимчасом готуємо аптечку до сезону холодів: що в ній має бути та як її організувати.