Одна з найзаразніших інфекцій: як убезпечити себе під час подорожей?

3 хв на прочитання08 Січня 2025, 13:57
ФОТО: висип, спричинений вірусом кору / Вікіпедія

За даними МОЗ, торік захворюваність на кір в Україні зросла вшестеро.

Однією з найбільш заразних і небезпечних інфекцій у світі залишається кір. Ця хвороба може стати серйозною загрозою для здоров’я, а іноді навіть життя, особливо під час подорожей. У Центрі громадського здоров'я розповіли, як діяти, якщо виявлено інфікування кором.

У 2024 році захворюваність на кір в Україні зросла вшестеро: за 11 місяців зареєстровано 333 випадки захворювання проти 55 випадків за аналогічний період 2023 року.

Завезеними з інших країн вважаються 19 випадків кору в 2024 році — їх зареєстрували в мандрівників, які прибували з Румунії, Німеччини, Великої Британії. 

Що таке кір і чим він небезпечний?

Кір — це гостре інфекційне захворювання, викликане вірусом Morbillivirus, яке поширюється повітряно-крапельним шляхом.

Хвороба дуже заразна: один інфікований може через кашель і чхання заразити до 90% нещеплених людей, які перебувають з ним в одному приміщенні. 

Найбільший ризик захворіти мають діти до 5 років, вагітні жінки та люди з ослабленим імунітетом.

Основні симптоми кору:

Ускладнення хвороби можуть бути дуже серйозними: від пневмонії до енцефаліту (запалення мозку) і навіть смерті. 

Чому кір поширюється серед людей, які подорожують?

Через високу заразність вірус може передаватись під час скупчень людей, у громадському транспорті, під час тривалої подорожі в закритому просторі, скажімо, в автобусах, потягах. 

Невакциновані мандрівники мають підвищений ризик зараження кором, оскільки вони контактують з великою кількістю людей в аеропортах, на вокзалах, у транспорті, не маючи захисту від хвороби, який забезпечує щеплення.

Як захистити себе від кору під час подорожей

Перевірте свій вакцинальний статус перед поїздкою: вакцинація і відповідальне ставлення до свого здоров’я — найкращий спосіб убезпечити себе і близьких. Якщо ви не впевнені, чи маєте необхідні щеплення, зверніться до лікаря. Зазвичай від кору вакцинують комбінованою вакциною КПК (кір, паротит, краснуха).

Дотримуйтеся гігієни й уникайте контактів із хворими: на масових заходах і в громадських місцях дотримуйтеся гігієни: часто мийте руки, використовуйте антисептик, уникайте контакту з людьми, які мають симптоми ГРВІ. 

У транспорті тримайтеся далі від людей, які кашляють, чхають або мають інші ознаки ГРВІ, а якщо це неможливо, одягніть маску.

Подбайте про дітей: діти до 5 років особливо вразливі до кору. Якщо ваша дитина ще не досягла віку для вакцинації, мінімізуйте перебування в місцях скупчення людей.

Оцініть ризики: якщо ви подорожуєте до іншої країни, уточніть, яка там епідемічна ситуація. Плануйте поїздку, враховуючи можливі ризики. 

Якщо в подорожі з’явилися симптоми кору

Якщо ви помітили у себе або членів вашої родини симптоми кору (підвищення температури до 38-39°C, нежить, почервоніння очей, сльозотеча та білуваті плями на внутрішній поверхні щік), негайно зверніться до найближчої лікарні, зв’яжіться зі своїм сімейним лікарем, а якщо перебуваєте за кордоном,  зв’яжіться зі страховою компанією за номером/адресою, вказаними у страховому полісі, або до найближчого медичного закладу. Уникайте контактів з іншими людьми, щоб запобігти поширенню хвороби.

Більше новин читайте на GreenPost.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: