«Одна з найбільших поразок Москви»: як вплине на Україну відмова від транзиту газу з РФ до ЄС

5 хв на прочитання03 Січня 2025, 23:50
Газокомпресорна станція в Україні. Фото: Sergey Bobok/Design Pics/IMAGO

Ефект не буде одномоментним.

Транзит російського газу до Європи зупинився 1 січня 2025 року о 7.00 ранку за київським часом. Київ змусив Москву припинити подачу газу до Європи трубою через Україну — українська сторона відмовилася переукладати п'ятирічну угоду між ТОВ «Оператор ГТС України» та ПАТ «Газпром» для з'єднання газотранспортними системами України та РФ, укладену у 2019 році. Чому це рішення є доленосним і як воно вплине на країни ЄС та самих українців? Ось що розповідає Deutsche Welle.

«Одна з найбільших поразок Москви»

Президент України Володимир Зеленський заявив, що з 1 січня транзит російського газу через територію України до Європи дорівнює нулю і назвав це однією з найбільших поразок Росії Зеленський нагадав, що 25 років тому, коли Путін прийшов до влади в Росії, щорічне прокачування газу території України до Європи становила понад 130 млрд м3.

«Сьогодні транзит російського газу — 0. Це одна з найбільших поразок Москви», — підкреслив Зеленський і додав, що «перетворення енергоносіїв на зброю та цинічний енергетичний шантаж партнерів» позбавило Росію найбільш привабливого для неї й географічно найдоступнішого ринку.

Україна ж цим кроком уперше в історії показала свою незалежність у питаннях європейських постачань газу, вважає директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко. А цього разу цього не трапилося.

«Раніше Україна весь час прогиналася перед європейськими інтересами щодо транзиту і завжди змушена була жертвувати своїми інтересами заради Росії та деяких європейських трейдерів. А цього разу цього не сталося. Я вважаю, що це переломна точка, і всі в Європі, й у Росії побачили, що Україна є суб'єктною країною, яку треба шанувати», — сказав він.

Чи допоможе зупинка транзиту газу наблизити до завершення війни?

Рішення України не продовжувати контракт із «Газпромом» і зупинити транзит газу фактично позбавило Кремль російської газової монополії в Європі, зазначають експерти.

Водночас Київ виграв набагато більше: він позбавив Москву можливості тиснути на ЄС і забезпечив втрату Росією частини доходів від викопних енергоносіїв, необхідних для продовження війни проти України.

«Позбавити бюджет додаткових надходжень, необхідних для фінансування війни, — це крок у вірному напрямку для примусу агресора до миру, позбавлення його мобільності. Коли немає грошей, ти не можеш фінансувати витрати на війну з усіма наслідками, що з цього випливають», — переконаний експерт з міжнародних енергетичних і безпечних відносин, президент Центру глобалістики «Стратегія XXI» Михайло Гончар.

За його словами, це позбавить «Газпром» близько 6 млрд доларів надходжень на рік.

«Це не так багато, якщо врахувати, що нафта, нафтопродукти, газ приносять йому 200 млрд на рік. Але це важлива цифра, яка спонукає європейських партнерів, які бачать рішучість України в цьому напрямку, продовжувати обмеження доходів Росії в інших секторах», — вважає він.

Український робітник закриває газовий вентиль. Фото: picture-alliance/dpa/R.

Міністр енергетики України Герман Галущенко прогнозує, що поступово Росія втрачатиме ринки та зазнаватиме фінансових втрат.

«Європа вже ухвалила рішення про те, щоб відмовитися від російського газу. І європейська ініціатива Repower EU передбачає саме те, що зробила Україна», — наголосив Галущенко.

Натомість експерти впевнені, що ефект від відмови транзиту російського газу до Європи через Україну як інструмент тиску на Росію для припинення війни проти України не буде одномоментним.

«На мирні переговори через це не варто розраховувати, але ефект від цього точно буде. "Газпром" не має зараз суттєвої альтернативи, куди продавати свій газ, бо труба газопроводу "Блакитний потік" і "Турецький потік" повністю зайнята, будівництво газопроводу "Сила Сибіру-2", яка дозволить постачати газ із Росії до Китаю, зараз під великим питанням. Тому альтернатив у "Газпрому" не багато», — пояснює Володимир Омельченко.

Подальша доля української ГТС без російського газу

Після припинення транзиту російського газу частина газотранспортної системи України продовжить роботу в режимі закачування та відбору газу зі сховищ, прокачуватиме газ власного видобутку, а також працюватиме в реверсному режимі як система зберігання в підземних газових сховищах газу європейських газотрейдерів. Певну частину доведеться законсервувати.

Втім, відмова від транзиту російського газу до Європи не вплине на ціну газу для українців, запевняють у НАК «Нафтогаз України».

«Жодних змін цін на газ для побутових споживачів не передбачається. Мораторій на підвищення тарифів для населення продовжує діяти. З огляду на численні запити щодо змін у транзиті російського газу, запевняємо: це не позначиться на добробуті українських родин», — йдеться у повідомленні на сторінці компанії у Facebook.

Постачання газу споживачам в Україні продовжується як зазвичай, оскільки країна накопичила достатньо газу для внутрішнього споживання в зимовий період.

«Припинення транзиту не вплине на Україну, ми з 2015 року не купуємо газ у Росії. Проблем не було. Якщо якісь дефіцити і виникатимуть, то тимчасові на піку температур, що цілком зрозуміло, коли буде водночас холодно на всій території Європи. Наступного сезону використовуватиметься газ власного видобутку та реверсні постачання з Європи», — констатує Гончар. Експерт також посилається на обіцянки обраного президента США Дональда Трампа збільшити постачання до Європи газу, здобутого американськими компаніями.

Більше новин читайте на GreenPost.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: