Нема лабораторій потрібного рівня біозахисту, трансгенних мишей і штаму лабораторного вірусу SARS-CoV-2: перспективи української вакцини

2 хв на прочитання15 Листопада 2021, 08:58

Гроші виділено, але завдання виявилося невиконуваним.

На розробку української вакцини проти COVID-19 Інституту біології клітин НАН України було виділено 7 647 349,89 грн млн грн Національним Фондом Досліджень України (НФДУ). Однак виявилося, що поставлені в заявці на грант наукові завдання не зовсім реалістичні.

«Метою проекту було зазначено розробку української вакцини, що захищає від інфекції SARS-CoV-2. Мета, безумовно, надважлива для безпеки країни. Проект мав величезний резонанс у засобах масової інформації. Але наразі автори проекту (і Фонд разом з ними) мають величезний клопіт: як виявляється, ані в основного виконавця (це Інститут біології клітини НАН України), ані у субвиконавця (це ДУ «Інститут нейрохірургії ім. акад. А. П. Ромоданова НАМН України») немає фізичної можливості виконати задачі проекту у 2021 році.

В Україні немає лабораторій відповідного рівня біозахисту, немає трансгенних мишей (саме їх планувалось використовувати як лабораторних тварин), немає штаму лабораторного вірусу SARS-CoV-2.

Усе це було зазначено в заявці як запорука проведення дослідження. Наразі зрозуміло, що велику частку робіт за цим проектом не можна виконати в Україні. Тепер усі разом шукаємо шляхи вирішення такої ситуації виключно через нереалістично завищені сподівання та недбале планування проекту з боку виконавців», — повідомила газета «Світ».

НФДУ зазначає, що загальний обсяг грантової підтримки у рамках реалізації проекту «Розробка вакцини проти  SARS-CоV-2 на основі експресії фрагментів білка S у дріжджів та вивчення імунної відповіді у лабораторних тварин» (науковий керівник проекту — професор, академік НАНУ Сибірний Андрій Андрійович) відповідно до договору про виконання наукового дослідження і розробки за рахунок грантової підтримки складає 9 404 500 грн.

«Проект із розробки вакцини триває, ми чекаємо на його результати», — прокоментували ситуацію для GreenPost у НФДУ.

Проте цілком можливо, що подальше виділення фінансування у рамках гранту може бути призупинено — щоправда, приводом стане не неможливість отримати результат, а порушення умов договору.

«За умовами договору грантоотримувач при згадці результатів реалізації проекту в ЗМІ повинен посилатися на факт грантового фінансування, отриманого від НФДУ. Ця норма не була дотримана у жодному з інформаційних повідомлень, що з’явилися в Інтернет-просторі в означений вище термін», — ідеться в повідомленні.

НФДУ зазначає, що порушення умов договору на одержання фінансування НФДУ є неприпустимим і може бути підставою для припинення виділення коштів.

Нагадаємо, у Польщі почали тестувати українську вакцину проти COVID-19, створену на основі дріжджів.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: