Серпень — один із найбагатших на сезонні продукти місяців, тож розмаїття спілих місцевих овочів і фруктів справді велике. Деякі сезони тягнуться іще з червня, інші тільки розпочинаються. Тож із усього різноманіття є кілька продуктів, на які варто звернути увагу саме в останній місяць літа. Розповідаємо, які овочі та фрукти найкорисніші та найдешевші в останній місяць літа.
Фактично всі овочі достигають у серпні, тож можна сміливо купувати баклажани, кабачки, моркву, кукурудзу, селеру, різні види капусти, мангольд, буряк, картоплю перець, помідори, квасолю. Однак особливо корисними та смачними будуть наступні овочі.
Серпень — золотий час помідорів, коли вони максимально стиглі, соковиті та дешеві. Тож серпень — чудовий час, щоб наїстися цим овочем та закрити його на зиму.
Сезон цих плодів почався іще в липні, а в серпні продовжує захоплювати нашу увагу. Читайте, як смачно і швидко приготувати кабачки у нашій добірці рецептів.
Серпнева кукурудза має найсолодший смак через кілька годин після того, як її зібрали, оскільки після збору цукор кукурудзи починає перетворюватися на крохмаль. Тож шукайте кукурудзу в фермерських кіосках чи на ринках, щоб приготувати її того ж таки дня.
Сезон огірків продовжується, тож якщо ви вже встигли наїстися огіркових салатів і заготували овоч на зиму, приготуйте із них щось оригінальне, наприклад, холодний огірковий суп чи лимонад.
Болгарський перець, міні-перець, японський перець шишито, гострий перець падрон, халапеньо та серрано — усі види перцю достигають у серпні, досягаючи найкращого свого смаку та максимальної корисності.
Ще один смачний, корисний і вартісний овоч, котрий варто часто готувати в серпні. Рецептів з баклажаном у головній ролі є маса, тож обирайте, що вам до смаку: простий запечений баклажан чи, наприклад, пікантний бабагануш.
Серпень — сезон максимального врожаю базиліку та естрагону, тож цього місяця готуйте капрезе зі свіжими томатами, базилікове песто та смачні салати з цією зеленню.
Бонусним овочем цього місяця є портулак. Цей бур’ян, який часто росте в тріщинах асфальту та обабіч тротуарів, є справжнім скарбом літнього сезону. Замаскований під бур’ян, портулак насправді є суперпродуктом — має протизапальну дію та містить багато омега-3, а також вітамінів А та С. Він також досить пікантний на смак. Обсмажте його з часником і оливковою олією або наріжте сирим і додайте в салат.
Про чудовий смак дині написати щось нове складно, тож ми просто радимо пробувати різні сорти з різних регіонів, щоб почастуватися якомога більшою кількістю цього солодкого фрукта. Також ви можете заготувати диню на зиму, висушивши.
Відсутність традиційної херсонської баржі, звісно, сильний удар для усіх українців, однак він не скасовує сезону кавунів, котрий відбудеться незважаючи ні на що. Їжте кавун сирим, готуйте з ним салати та десерти, чи смажте/запікайте його, як деякі шеф-кухарі. Також із кавунових шкірок можна приготувати смачний і корисний джем.
Сезон чорниці добігає кінця в серпні, натомість її заміняє ожина. Ця не менш корисна родичка малини чудово смакує як сирою, так і в вареннях чи навіть вині.
Найкращий сезон слив припадає саме на серпень, тож якщо ви любите сливове варення, останній місяць літа — найкращий час, щоб затаритися цим фруктом. Окрім того, і сливи, і аличу можна використовувати не тільки для їжі, але й у косметичних цілях.
Сезон цих плодів почався в кінці липня і продовжуватиметься весь серпень. Тож в останній місяць літа можна досхочу наїстися вже спілих, соковитих персиків і нектаринів.
Основний сезон збору винограду припадає на кінець серпня-вересень, однак деякі ранні сорти можна знайти вже на початку місяця.
Також у серпні можна купувати ранні сорти яблук і груш, продовжується сезон малини, абрикосів і, регіонально, вишень і полуниць.