Догори
Дати відгук
  • Головна
  • Новини
  • Війна
  • Навіщо Росія запропонувала Україні «перемир'я», якого навіть не збиралася дотримуватися

Навіщо Росія запропонувала Україні «перемир'я», якого навіть не збиралася дотримуватися

В РФ і не розраховували на згоду Києва, а переслідували свої цілі.

5 хв на прочитання06 Січня 2023, 14:15
Поділитись:

Сьогодні, 6 січня, за наказом Володимира Путіна з 12 години за місцевим часом по всій лінії фронту в Україні мав почати діяти режим припинення вогню. Але саме формулювання, з яким патріарх Кирило запропонував встановити різдвяне перемир'я 6-7 січня 2023 року, не залишає сумнівів у тому, що на згоду Києва у Кремлі навіть не розраховували. Щоб українці якимось дивом не прийняли пропозицію Кирила, його спічрайтери використали абсолютно неприйнятне для України позначення російсько-української війни як міжусобного конфлікту. Навіщо російські релігійні та державні діячі затіяли це спочатку фальшиве «перемир'я»? «Дзеркало» розглядає два найреалістичніші варіанти.

Показна миролюбність

Розв'язавши страшну агресивну війну, керівництво Росії кратно збільшило й без того значні витрати на пропаганду, прагнучи виставити свої дії у доброму світлі. Вже у квітні витрати на державні ЗМІ в РФ збільшилися більш ніж утричі порівняно з довоєнним періодом. Це зростання за своїми темпами значно перевершило зростання витрат на військові потреби, що свідчить про особливе значення боротьби на інформаційному фронті для росіян.

Вкинувши в інформаційне поле тезу про запропоновану патріархом Кирилом і підтримане Путіним різдвяне перемир'я, російська пропаганда завдала удару відразу на трьох напрямках.

Для внутрішньоросійської аудиторії ця історія виглядатиме як доказ миролюбності Росії, яка нібито прагне хоча б тимчасового припинення кровопролиття. Усередині України заклик Кирила теоретично може бути почутий і сприйнятий серйозно все ще численними православними українцями, які не перейшли з Української православної церкви Московського патріархату до автокефальної Православної церкви України.

Нарешті, громадська думка західних держав дуже чутливо ставиться до історії різдвяних перемир'їв періоду Першої світової війни, які займають найважливіше місце в уявленнях людей про цей глобальний конфлікт. Ці перемир'я, що почалися з ініціативи «знизу», супроводжувалися випадками братання між солдатами протиборчих армій і навіть спільними святкуваннями на нейтральній смузі, між лініями окопів. Різдвяні перемир'я — один із небагатьох «приємних» спогадів європейців про Першу світову війну, які демонструють, що люди здатні залишатися людьми попри найстрашніші та найважчі обставини.

Майже напевно цей задум російських творців «різдвяного перемир'я-2023» спрацює для внутрішньої аудиторії, але не зможе ввести в оману про справжні російські наміри значну кількість українців та міжнародну спільноту. Керівництво України майже відразу заявило про те, що росіяни хочуть використати Різдво як перепочинок у війні для її подальшого продовження з новою силою.

Подібні оцінки російська ініціатива здобула і в інших державах. Президент США Джо Байден наголосив на готовності Путіна бомбити лікарні, дитячі садки та церкви на Різдво 25 грудня та на Новий рік, представник Держдепу Сполучених Штатів Нед Прайс назвав російську пропозицію «цинізмом», а глава МЗС Німеччини Анналена Бербок зазначила, що про прагнення Путіна до миру свідчило б не «перемир'я», а повернення російських солдатів додому.

Розлюднення жертв агресії

Ще один російський сенс в оголошенні явно фіктивного різдвяного перемир'я — це демонізація та дегуманізація українців. Спочатку запланована росіянами відмова України від запропонованого агресором тимчасового припинення вогню трактуватиметься російською пропагандою як свідчення «віроломства» та «нелюдської» природи самих українців.

Про те, що саме цей мотив російського керівництва є одним зі справжніх, красномовно свідчить повідомлення у Телеграмі голови правлячої російської партії «Єдина Росія», заступника голови Ради безпеки та колишнього президента РФ Дмитра Медведєва. «Побиваючись» із приводу відмови українського керівництва від участі у фарсі з перемир'ям, Медведєв називає незламних українців, які продовжують битися, «українськими клоунами», «тваринними» і «свинями, що не мають жодної віри», дресированими «західними свинопасами».

Практика дегуманізації, або розлюднення, передбачає оголошення окремих соціальних груп, народів або рас неповноцінними, негідними належати людському роду і, відповідно, не маючими людських прав.

Особливо широко вона застосовувалася нацистами напередодні й у роки Другої світової війни, коли «недолюдьми» було оголошено представників «нижчих рас» — передусім євреїв, а також африканців-негроїдів, азіатів, мулатів, ромів.

Дегуманізація ворога дозволяє пропагандистам звільняти цільову аудиторію від переживань, пов'язаних із вбивствами людей їхньою власною армією.

Для більшості людей убивство — універсальне табу, і дегуманізація виступає у ролі ментальної «лазівки», що дозволяє виправдати подібні дії. Вона може бути використана не тільки для виправдання агресивної та несправедливої війни, а й, наприклад, для підбурювання геноциду.

Зокрема, під час геноциду в Руанді хуту, що перебували при владі, називали винищуваний народ тутсі «тарганами», яких слід позбавлятися.

Нагадаємо, із Херсонщини трагічні новини — загинула родина.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Війна
Жінки-добровольці допомагають розміновувати територію. Скріншот відео DW
Японія використовує важку техніку та ШІ для того, щоб допомагати Україні в розмінуванні території
5 хв на прочитання16 Травня 2025
Прорив у Стамбулі: Україна та Росія домовились про обмін полоненими та зустріч президентів. Фото: Рустем Умєров / Rustem Umerov / facebook
Переговори України та Росії в Стамбулі: домовлено про обмін полоненими та зустріч президентів
1 хв на прочитання16 Травня 2025
M142 HIMARS
Україна заплатила $770 млн за несправну чи взагалі не отриману зброю — Financial Times
1 хв на прочитання16 Травня 2025
Україна визначила склад делегації на переговори з Росією в Стамбулі
Зеленський затвердив склад української делегації на переговори з РФ у Стамбулі
2 хв на прочитання16 Травня 2025
Коли настане мир в Україні та чому Трамп так дивно поводиться: ось що розповів відомий американський філософ Фукуяма
4 хв на прочитання16 Травня 2025
Папі Римському Леву XIV передали списки українських захисників, які перебувають у полоні
1 хв на прочитання15 Травня 2025
Путін може атакувати північний фланг НАТО з 600 000 військ — супутникові знімки показують російські сили біля Фінляндії
12 хв на прочитання15 Травня 2025
Конотопське надлісництво ДП «Ліси України» під обстрілом — наслідки нічної атаки
1 хв на прочитання14 Травня 2025
Більше з GreenPost
Фото: Рixabay
Достатньо, аби забезпечити домогосподарства газом на 3,5 роки: Туреччина виявила нові запаси газу у Чорному морі
1 хв на прочитання19 Травня 2025
Прорив у медицині: створено універсальну протиотруту від укусів змій. Фото ілюстративне
Імунологи створили універсальну протиотруту від укусів отруйних змій на основі крові "людини-імунітету"
2 хв на прочитаннягодина тому
Вирощуємо цибулю правильно: секрети щедрого врожаю. Фото ілюстративне
Скільки разів можна садити цибулю на одному місці: поради для гарного врожаю
1 хв на прочитання4 години тому
Астрологічний прогноз на 19 травня 2025 року. Фото з відкритих джерел
Астрологічний прогноз на 19 травня 2025 року
6 хв на прочитання5 годин тому
У Німеччині пасажирський літак опинився без керування на висоті 10 тисяч метрів
1 хв на прочитання7 годин тому
Як алкоголь впливає на тиск: від короткочасного підвищення до хронічної гіпертонії
2 хв на прочитання8 годин тому
Українці за кордоном можуть пройти оцінку для підтвердження інвалідності
2 хв на прочитання10 годин тому
Львів стане першим містом в Україні з повноцінним 5G-зв'язком
2 хв на прочитання11 годин тому