Науковці назвали найбільш імовірні причини наступної пандемії, яку очікують найближчим часом

4 хв на прочитання22 Квітня 2024, 17:32
Фото ілюстративне

Грип залишається найбільшою загрозою для світової охорони здоров'я — ВООЗ застерігає про поширення пташиного штаму.

Науковці вважають, що наступну пандемію в найближчому майбутньому, найімовірніше, спровокує вірус грипу. Про це пише The Guardian із посиланням на нове міжнародне дослідження.

За його даними, 57 % провідних експертів у галузі медицини вважають, що штам вірусу грипу стане причиною наступного глобального спалаху смертельно небезпечного інфекційного захворювання.

Переконання, що грип є найбільшою пандемічною загрозою у світі, ґрунтується на багаторічних дослідженнях, які показують, що він постійно еволюціонує і мутує, сказав Джон Сальмантон-Гарсія з Кельнського університету, який провів це дослідження.

«Щозими з'являється новий грип. Ці спалахи можна описати як маленькі пандемії. Вони більш-менш контрольовані, тому що різні штами, які їх викликають, недостатньо вірулентні — але так не обов'язково буде завжди», — сказав він.

Деталі дослідження, в якому взяли участь 187 провідних науковців, буде оприлюднено на конгресі Європейського товариства клінічної мікробіології та інфекційних хвороб (ESCMID) в Барселоні наступних вихідних.

На думку 21 % експертів, які взяли участь у дослідженні, наступною найбільш вірогідною причиною пандемії, після грипу, може стати вірус, який отримав назву «Хвороба Х», і який досі невідомий науці. Вони вважають, що наступна пандемія буде викликана ще не ідентифікованим мікроорганізмом, який з'явиться зненацька, як це сталося з вірусом Sars-CoV-2, причиною COVID-19, коли він почав заражати людей у 2019 році.

Дійсно, деякі науковці все ще вважають, що Sars-CoV-2 залишається загрозою: 15 % науковців, опитаних у дослідженні, вважають його найбільш вірогідною причиною пандемії в найближчому майбутньому.

Інші смертельні мікроорганізми — такі як віруси Ласса, Ніпах, Ебола та Зіка — були оцінені як серйозні глобальні загрози лише 1-2 % респондентів.

«Грип залишається загрозою номер один з погляду пандемічного потенціалу в очах переважної більшості світових науковців», — додав Сальмантон-Гарсія.

Минулого тижня Всесвітня організація охорони здоров'я висловила побоювання з приводу тривожного поширення штаму грипу H5N1, який викликає мільйони випадків пташиного грипу по всьому світу. Цей спалах розпочався у 2020 році і призвів до загибелі або десятків мільйонів голів домашньої птиці, а також знищив мільйони диких птахів.

Зовсім недавно вірус поширився на ссавців, включаючи домашню велику рогату худобу, яка зараз інфікована в 12 штатах США, що ще більше посилює побоювання щодо ризиків для людей. Що більше видів ссавців інфікує вірус, то більше у нього можливостей еволюціонувати у штам, небезпечний для людини, заявив минулого тижня в інтерв'ю журналу Nature Деніел Голдхілл із Королівського ветеринарного коледжу в Хетфілді.

Поява вірусу H5N1 у великої рогатої худоби стала несподіванкою, додав вірусолог Ед Хатчінсон з Університету Глазго.

«Свині можуть хворіти на пташиний грип, але до недавнього часу велика рогата худоба не хворіла. Вони були інфіковані власними штамами хвороби. Тому поява H5N1 у корів стала шоком. Це означає, що ризики потрапляння вірусу до все більшої кількості сільськогосподарських тварин, а потім від сільськогосподарських тварин до людей стають дедалі вищими. Що більше вірус поширюється, то більша ймовірність того, що він мутує і може потрапити в організм людини. По суті, ми кидаємо кості з цим вірусом», — сказав Хатчінсон.

На сьогоднішній день немає жодних ознак того, що H5N1 поширюється між людьми. Але в сотнях випадків, коли люди були інфіковані через контакт із тваринами за останні 20 років, наслідки були жахливими.

«Рівень смертності надзвичайно високий, тому що люди не мають природного імунітету до вірусу», — сказав Джеремі Фаррар, головний науковий співробітник Всесвітньої організації охорони здоров'я.

Перспектива пандемії грипу викликає тривогу, хоча науковці також зазначають, що вакцини проти багатьох штамів, включаючи H5N1, уже розроблені.

«У разі пандемії пташиного грипу виробництво вакцин у необхідних масштабах і з необхідною швидкістю все одно було б величезним логістичним викликом. Однак ми були б набагато далі на цьому шляху, ніж у випадку з COVID-19, коли вакцину довелося розробляти з нуля», — сказав Хатчінсон.

Однак деякі уроки запобігання поширенню хвороби були забуті після закінчення пандемії COVID-19, сказав Сальмантон-Гарсія.

«Люди повернулися до кашлю в руку, а потім до рукостискання з іншими людьми. Носіння масок зникло. Ми повертаємося до наших старих поганих звичок. Ми можемо пошкодувати про це», — говорить науковець.

Більше новин читайте на GreenPost.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: