На Закарпатті вирубали частину унікального пралісу під будівництво вітропарків

3 хв на прочитання17 Квітня 2025, 13:01
Знищення пралісу на Закарпатті

Праліси є унікальними природними комплексами, які формувалися без втручання людини протягом століть і не підлягають відновленню.

На Закарпатті зафіксовано факт незаконної вирубки частини унікального пралісу та його буферної зони в межах лісництва "Шипот" філії "Ужгородське лісове господарство" ДП "Ліси України". Ліс було знищено для прокладання лісової дороги, необхідної для майбутніх вітрових електростанцій. Про це повідомляє видання "Рубрика" з посиланням на інформацію від WWF-Україна.

Згідно з супутниковими знімками, зробленими станом на 15 квітня 2025 року, факт вирубки пралісу підтверджено. При цьому, в реєстрі лісорубних квитків ці рубки досі значаться як "не розпочаті".

Офіційний висновок ДП "Перечинське лісове господарство" свідчить, що виділ 1 кварталу 3 лісництва "Шипот" належить до пралісів, а виділ 2 – до його охоронної зони. Ці ділянки також входять до складу проєктованої пралісової пам'ятки природи "Праліси лісництва Шипот" та її охоронної зони відповідно. Будь-яке втручання на цих територіях, включаючи всі види рубок, будівництво доріг, випас худоби та промислову заготівлю недеревинних лісових продуктів, а також проїзд транспортних засобів (за винятком доріг загального користування та служби лісової охорони), є категорично забороненим та незаконним відповідно до статті 105 Лісового кодексу України, що передбачає дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність за порушення лісового законодавства.

Михайло Богомаз, керівник напряму "Ліси" WWF-Україна, наголосив, що прокладання дороги через праліси є грубим порушенням чинного природоохоронного законодавства. Він зазначив, що праліси є унікальними природними комплексами, які формувалися без втручання людини протягом століть і не підлягають відновленню. Їх знищення є непоправною втратою для природи України та Європи.

Екологи також звертають увагу на те, що вирубка лісу та будівництво дороги в цій зоні порушує міжнародні зобов'язання України, зокрема Бернську конвенцію, Рамкову конвенцію про охорону та сталий розвиток Карпат та вимоги Регламенту ЄС щодо знеліснення та деградації лісів (EUDR), які є обов'язковими до виконання для всіх країн-членів ЄС.

Ярослав Телешун, керівник напряму "Екополітика" WWF-Україна, підкреслив, що такі дії не лише підривають екологічну безпеку, а й створюють значні репутаційні ризики для України, оскільки європейські фінансово-кредитні установи не підтримують проєкти, що призводять до знищення природної спадщини.

За оцінками WWF, в Україні знаходиться близько 100 тисяч гектарів пралісів та квазіпралісів, що є найбільшим залишком таких лісів у Центральній та Східній Європі. Це робить Україну унікальним європейським центром дикої природи та недоторканості. Рубки у пралісах призведуть до знищення цих цінних екосистем та оселищ, фрагментації лісів, посилення ерозії ґрунтів та порушення гідрологічного режиму.

У зв'язку з цим, WWF-Україна звернувся до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, Державного агентства лісових ресурсів України, ДП "Ліси України" та Генеральної прокуратури України із закликом надати правову оцінку ситуації та притягнути винних до відповідальності за порушення вимог охорони пралісів та незаконне будівництво дороги.

Більше новин читайте на GreenPost.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: