Члени дайвінг-клубу виявили на дні біля портового міста Кесарія в Ізраїлі понад 20 кг стародавніх монет, бронзових статуй божеств і світильників римського періоду. Дует водолазів Ран Файнштейн і Офер Раанан наштовхнувся на 1600-річний вантаж морського купця пізньоримського періоду. Дайвери зв’язалися з Ізраїльським управлінням старожитностей (IAA), що призвело фурору та до повномасштабного дослідження місця катастрофи, адже знахідка виявилася дуже коштовною та рідкісною. Повідомляє express.
Сучасна Кесарія розташована на місці давньоримського порту і національного парку Кесарії. Також відомий як Кесарія Приморська, місто було побудоване при Іроді між 22 і 10 роками до нашої ери, а потім було приєднане до римських провінціях Іудея, Сирія, Палестина і Палестина Прима.
За даними Управління старожитностей Ізраїлю, при дослідженні затонулого корабля було виявлено безліч деталей і предметів корабля. Найбільш цікавими артефактами були статуї бога Сонця і богині Місяця.
Археологи також виявили дві бронзові лампи та предмети в формі тварин, в тому числі один, що нагадує дельфіна. Але найдивовижнішою знахідкою були дві металевих брили, що складаються з тисяч стародавніх монет. Монети важили близько 20 кг.
На монетах було зображення імператора Костянтина Великого, який правив Західною Римською імперією між 317 і 324 роками нашої ери, а потім Римською імперією між 324 і 337 роками нашої ери. На монетах також зображено зображення імператора Ліцинія, що правив на сході між 308 і 324 роками нашої ери.
За словами Джейкоба Шарвіта, директора відділу морської археології МАА, і заступника директора Дрора Планера, торгове судно, що перевозило скарби, швидше за все, затонуло після удару об дамбу Кесарії.
Експерти додали, що металеві статуї — рідкісні археологічні знахідки, тому що в давнину їх завжди переплавляли та переробляли. Коли їх знаходять, то це зазвичай відбувається в морі».
«За роки розкопок землі в Кесарії було знайдено лише кілька частин бронзових статуеток. Оскільки ці статуї були зруйновані разом з кораблем, затонули в воді, вони виявилися „врятовані“ від процесу перероблення», — підкреслили автори відкриття. За їх словами, цінний вантаж, швидше за все, був захищений піском.
Тим часом пожежники разом з одеситами рятували кішку, яка в морози три дні сиділа на дереві (відео).