МОЗ дозволило двом київським медзакладам брати гроші за безкоштовні послуги

3 хв на прочитання02 Червня 2020, 12:45

Міністр охорони здоров'я України Максим Степанов підсунув уряду на підпис документ, яким дозволяється двом столичним медичним закладам брати гроші з пацієнтів за ті послуги, які й так оплачуються державою. Про це у своїй колонці на Українські правді написала народна депутатка України Олександра Устінова.

За її словами, Степанов провернув нехитру схему, щоб вказаний документ було підписано Прем'єром Шмигалем – на засіданні уряду під стенограму він зачитав один текст документу, а на підпис надіслав інший.

Як пише Устінова, два комунальні медзаклади столиці відмовилися проходити процедуру автономізації відповідно до вимог другого етапу медреформи і на засіданні уряду для них вирішили чомусь зробити виняток – зобов'язати НСЗУ, незважаючи на це, все-таки підписати з ними договір. Уже це викликає чимало питань. Однак це ще не все.

«Мова йде про зміни до постанови № 391, якими з-під закону виводять дві київські лікарні: "Центр мікрохірургії ока" та "Київський міський центр репродуктивної та перинатальної медицини". В тексті, зачитаному з голосу міністром Степановим на засіданні уряду чітко йде мова про те, що хоча ці київські лікарні і не автономізувалися, уряд робить для них виключення і зобов'язує НСЗУ таки заключити з ними договори. Несправедливо? Так. Лобізм столичних лікарів, в той час як тисячі інших лікарень по всій Україні мали привести у відповідність документи? Так. Але все виявилося набагато гірше», - пише депутатка.

Далі вона подає два скани документів – один з них був зачитаний під стенограму міністром Степановим:

«А ось документ, який потім надіслав МОЗ як такий, що був проголосований урядом. І от у ньому текст вже кардинально інший»:

«В цьому документі вже йде мова не просто про укладення договору з двома неавтономізованими київськими лікарнями, але й про те, що ті послуги, за які платитиме держава, будуть так само платними. Тобто спочатку за пацієнта за послугу гроші перераховуватиме держава в рамках нової системи, де "гроші ходять за пацієнтом", а потім за цю ж послугу можна буде взяти гроші і у самого пацієнта, бо вона внесена до переліку "платних послуг"», - пише депутатка.

Ще раз: для двох медичних закладів України зробили виняток – їхні пацієнти будуть змушені платити за ті послуги, які мають бути для громадян України безкоштовними, тобто оплаченими державою.

У МОЗ уже опублікували недолуге начебто спростування, у якому ніякого спростування немає. Навпаки, у міністерстві опосередковано підтверджують інформацію Устінової, наголошуючи на тому, що проєкт постанови і власне постанова – це два різні документи.

«В даному випадку Міністерством охорони здоров’я був розроблений проект постанови, який потім надіслали в міністерства та інші органи виконавчої влади для своїх зауважень. Потім ці зауваження або враховуються, або не враховуються. Уже узгоджений проект постанови виноситься на засідання Уряду», - йдеться у відповіді МОЗ.

Якщо сильно вчитуватися, то начебто у МОЗ натякають, що Устінова поміняла документи місцями. Тобто спочатку був проєкт з преференціями для двох медзакладів, а потім – текст, зачитаний Степановим на уряді. Однак це лише ймовірна інтерпретація бюрократичної мови. Чітких спростувань від міністерства досі немає.

Тим часом, як пише Устінова, з декларацій керівників вказаних лікарень зрозуміло, що живуть вони явно не на свою зарплату.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: