17 жовтня 2020 року з 9:00 по 18:00 год по всій території України проходитиме Акція з висадження 1 000 000 дерев у рамках глобального екологічного проєкту “Озеленення України”. Проєкт мав відбутися ще навесні, але через коронавірус його перенесли на осінь. Попри красиву ідею і привабливий девіз, є чимало незрозумілих моментів.
Так, ініціатори проєкту вважають, що доглядати за посадженими в ході акції рослинами мають ті, хто буде саджати. Але як саме і як довго це має відбуватися – не пояснюють. Також поки що не зрозуміло, як і хто буде доглядати за деревами, які посадить президент та інші VIP-особи, яких вдасться залучити до участі у «зеленому суботнику»,
«Ми підписували угоди, меморандуми з міськими радами, і їхні комунальні господарства і беруть на себе відповідальність по догляду за висадженими великими деревами, які вони надають, а також надають дозволи і самі місця для посадки дерев. Основна мета проєкту – колективна історія успіху України. Хоча ми розуміємо, що у кожного своя мотивація: хтось робить це для піару, хтось – так як і ми – хоче залишити після себе дерево, яке залишиться для підростаючого покоління. У першу чергу нам треба навчити українців довіряти один одному, правильно жити і правильний приклад показувати для інших», - сказала голова благодійної організації «Благодійний фонд “Озеленення України” Ганна Крисюк, відповідаючи на запитання «GreenPost» про вартість догляду за посадженими деревами і кількість дерев, які всохнуть через рік, два або десять.
Це питання кореспондент GreenPost поставив під час прес-конференції в Укрінформі, де й відбувалася презентація проєкту “1 000 000 дерев за 24 години”.
Значну частину дерев посадять на території державного лісового фонду.
«Коли дерева висаджують, то частина буде гинути, це так завжди було і так буде, особливо в умовах змін клімату. Щоб мінімізувати втрати, ми будемо саджати сіянці із закритою кореневою системою. Ми не розраховуємо, що догляд будуть здійснювати учасники акції, доглядати за посадками на нашій території – це наш професійний обов’язок. Для переведення цих посадок в ліси знадобиться від семи років. Зрозуміло, що учасники акції не зможуть протягом усього цього періоду проводити догляд. Це будуть робити наші фахівці», - сказав голова Державного агентства лісових ресурсів Василь Кузьович відповідаючи на питання кореспондента GreenPost про долю висаджених дерев.
Відповідно до закону лісгоспи усіх форм власності мають заліснити вирубані ділянки лісу протягом двох років. Це називається лісовідновлення. Зазвичай ці роботи проводяться вручну – мечем Колесова робиться лунка, в яку опускається сажданець. Потім той же меч втикається за десять сантиметрів від лунки і ґрунт зсувають у бік саджанця, закриваючи таким чином лунку.
«Важко сказати, чи залучення сторонніх людей допоможе лісгоспам краще виконати свою поточну роботу з лісовідновлення, чи тільки створить для них зайвий клопіт. Адже усіх учасників треба якось довезти до ділянки, проінструктувати, стежити, щоб не всадили той меч Колесова собі або сусіду в ногу тощо», - прокоментував ситуацію заступник голови ЕкоПраво-Київ Борис Васильківський.
Доля дерев, які будуть посаджені у містах, теж наразі невідома. Так, КП «Київзеленбуд» ще навесні цього року повідомило GreenPost через свою прес-службу, що не планують брати участь у акції «Мільйон дерев». А також зазначили, що відповідають не за усю територію столиці, а лише за парки, сквери та зелені зони. За дерева, які ростуть або будуть посаджені на інших територіях, відповідає балансоутримувач цих територій.
«Зеленбуд» же Хмельницького, скажімо, готовий брати активну участь. Хоча і без побідних акцій займається плановим озелененням міста.
«З 2016 року ми виділили понад 140 гектарів землі під парки і сквери, висадили більше 3,5 тисяч дерев, десятки тисяч квітів. У 2019 році виграли премію «Екотріумф», як найуспішніше екологічне місто країни! Хмельницький долучився до Всеукраїнського проєкту «Озеленення України» (проєкт «Мільйон дерев» - складова «Озеленення» - ред.).
Проект передбачає, що саджанці рослин купуватимуться і за рахунок комунальних установ, і за рахунок спонсорів, і надаватимуться лісовими господарствами.
Доглядатимуть за рослинами організації, на території яких вони будуть висаджені. Якщо це буде новий парк, то за насадженнями доглядатиме наше КП "Парки і сквери", якщо рослини будуть висаджені вздовж дороги - дорожня служба, якщо на території школи - працівники закладу тощо.
Саджанці для проекту обиратимуть спеціалісти. Вони також даватимуть рекомендації щодо часу, умов та місць посадки», - розповів GreenPost міський голова Хмельницького Олександр Симчишин.
В рамках проєкту 17 жовтня в Києві відбудеться висадка дерев у Національному природному парку "Голосіївський".
"Це будуть листяні породи, на місці санітарних рубок, які були проведені раніше. Приєднатися може кожен бажаючий", - сказав перший заступник міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Богдан Боруховський.
Це вже не перша спроба поповнення лісів у цьому парку. На жаль, не усі з них можна назвати успішними.
«Чотири року тому відомий і шанований мною рок-гурт на честь свого двадцятиріччя висадив у Пущі-Водиці на території національного природного парку «Голосіївський» 400 дерев. Участь у акції брали також відомі екологічні організації, інші відомі артисти та музиканти. Усе було гарно і красиво. Але на сьогодні там немає на що дивитися – ці дерева повсихали. Посадити – це разова акція, а головне – потім доглядати, вирощувати ці дерева. Цього не було зроблено і хороша справа була дискредитована», - повідомив GreenPost директор Київського еколого-культурного центру Володимир Борейко.
Як зазначають організатори проєкту «Мільйон дерев», на сьогодні, наприклад, у Києві при нормі насаджень 20 кв. метрів на людину не вистачає 918 га зелених насаджень, в Одесі при нормі 14,4 кв. м на людину не вистачає 770 га зелених насаджень, у Львові при нормі 17 кв м на людину не вистачає 425 га зелених насаджень, в Ужгороді при нормі 10 кв. метрів на людину не вистачає 192 га зелених насаджень. Висадка 1 млн дерев в Україні – це частина глобальної ініціативи з висаджування дерев у 100 країнах світу.
Як повідомлялось, 21 березня 2020 року в рамках екопроєкту «Озеленення України» по всій країні було заплановано висадити понад 1 000 000 дерев за одну добу (24 години) і тим самим встановити рекорд України. Через карантин акцію було перенесено на осінь.
Як ми вже писали, у національному природному парку «Тузловські лимани» висихають озера через саботаж влади та браконьєрів робіт з відновлення природної прорви, яка з’єднує лимани та Чорне море.