Багато хто з тих, хто регулярно робить манікюр, задаються питанням: чи не шкодить постійне покриття нігтів лаком? Чи потрібно давати нігтям час від часу "подихати"? Експерти в галузі дерматології стверджують, що популярна думка про необхідність "дихання" нігтів насправді є міфом.
За словами доктора Кріса Адігуна, дерматолога, який спеціалізується на захворюваннях нігтів, нігті не мають легенів і не потребують повітря таким чином, як шкіра. Однак, фахівці зазначають, що певні аспекти використання лаку та способи його зняття можуть впливати на стан нігтів.
Доктор Адам Рубін, дерматолог та спеціаліст з нігтів медичного центру N.Y.U. Langone Health, підтверджує, що традиційний лак для нігтів сам по собі не завдасть шкоди нігтям на руках чи ногах. Проте, тривале носіння лаку протягом кількох тижнів може призвести до деяких косметичних проблем.
Зокрема, темні або червоні відтінки лаку можуть залишати пігментні плями на поверхні нігтів. Це не є шкідливим, але може не подобатися естетично. Також тривале перебування лаку на нігтях може їх пересушувати, спричиняючи появу білих, крейдових плям, відомих як кератинові грануляції. Ці утворення є доброякісними і частіше зустрічаються на нігтях ніг, які зазвичай довше покривають лаком.
Помітивши пігментацію або білі плями після зняття лаку, можна знову нафарбувати нігті, щоб приховати ці недоліки. Однак варто пам'ятати, що це може призвести до поглиблення проблеми. Для повного усунення таких явищ нігтям потрібно дати повністю відрости без покриття. Цей процес займає близько шести місяців для нігтів на руках і від 12 до 18 місяців для нігтів на ногах.
Щоб запобігти появі плям або білих ділянок, рекомендується наносити прозору основу під лак. Регулярний масаж нігтів і кутикули з використанням зволожуючих засобів між манікюрами також може допомогти запобігти утворенню кератинових грануляцій. Якщо після зняття лаку нігті виглядають сухими, їх слід щодня зволожувати.
Насправді ж набагато більшу шкоду нігтям може завдати спосіб видалення лаку. Доктор Рубін застерігає від здирання або відколупування лаку, оскільки це може призвести до пошкодження верхніх шарів нігтьової пластини та її стоншення. Також слід уникати засобів для зняття лаку, що містять ацетон, оскільки вони можуть пересушувати та пошкоджувати нігті. Краще обирати рідини для зняття лаку без ацетону.
Особливої обережності потребують гель-лаки. Процес їхнього зняття зазвичай включає тривале замочування нігтів в ацетоні, що може призвести до сухості та ламкості. Сам гель-лак також може викликати алергічні реакції та пошкоджувати нігті. Крім того, вплив ультрафіолетового випромінювання під час нанесення гель-лаку може збільшити ризик розвитку раку шкіри та передчасного старіння.
Експерти радять регулярно оглядати свої нігті після зняття лаку на предмет будь-яких тривожних змін. Поява темних смуг, розшарування, відшарування нігтя від нігтьового ложа та біль можуть бути ознаками раку шкіри, тому при виявленні таких симптомів слід звернутися до дерматолога. Потовщення, крихкість, жовтий колір або деформація нігтів можуть свідчити про грибкову інфекцію. Почервоніння або набряк навколо нігтів можуть вказувати на травму або бактеріальну інфекцію. Дрібні заглиблення або ямки на нігтях, їхнє руйнування, відокремлення від шкіри або зміна кольору на білий, коричневий чи жовтий можуть бути ознаками псоріазу нігтів.
Дерматологи рекомендують проходити щорічні огляди шкіри, включаючи обстеження нігтів. Лікарі часто просять пацієнтів приходити на прийом без лаку хоча б раз на рік, щоб мати змогу оцінити стан нігтів. Нерідко пацієнти пов'язують проблеми з нігтями з використанням лаку, проте частіше ці зміни залишаються непоміченими саме через постійне покриття нігтів лаком.
Більше новин читайте на GreenPost.