Під час круглого столу «120 днів реформи» Генеральний директор КНР КОР «ОПНМО» (обласного психіатрично-наркологічного медичного об’єднання) Геннадій Зільберблат розповів, як у травні, відчувши на собі наслідки другого етапу медичної реформи, українські психіатри звернулися по допомогу до Всесвітньої асоціації психіатрів. Зазначена організація прислала до України групу із 8 провідних науковців, які займалися у своїх країнах реорганізацією, реформуванням і впровадженням новацій. Результатом їхньої роботи став меморандум на 20 сторінках.
Геннадій Зільберблат процитував концептуальну записку Експертного комітету Всесвітньої психіатричної асоціації щодо кризи психічного здоров’я в Україні, авторами якої є психіатри з країн, які успішно провели медичну реформу – Грузії, Нідерландів, Литви, США, Австрії та Норвегії. У записці зокрема мовиться:
«Цілком очевидно, що другий етап плану реформи охорони здоров’я не був підготовлений належним чином і реалізований у той час, коли Україна була охоплена пандемією COVID-19. Поєднання обох чинників призвело до глибокої кризи, якої можна і треба було уникнути. Плани українського уряду щодо вдосконалення системи охорони психічного здоров’я шляхом її децентралізації не були підкріплені адекватною стратегією розвитку служб охорони психічного здоров’я за місцем проживання, нарощування потенціалу і компетентних кадрів серед практикуючих лікарів первинної медичної допомоги, а також впровадженням системи акредитації та сертифікації фахівців в області психічного здоров’я. В результаті реалізація другого етапу плану реформи охорони здоров’я, в рамках якого була проведена реструктуризація фінансування спеціальних медичних послуг, була приречена на провал, як це фактично і сталося».
Геннадій Зільберблат підкреслив: текст цього документу є і в МОЗ, і в НСЗУ. Але при цьому він наголосив, що підтримує реформу – на його думку, ідея реформи хороша, тому шкода, що «реформатор» майже перетворилося на лайку.
«Узагалі реформа повинна приводити до кращого», – сказав він.
Ми писали про круглий стіл «120 днів реформи»: що відбувається у фтизіатрії та психіатрії?
Окрім того, ми розповідали, що персонал психлікарень скорочують, а пацієнтів випускають на вулиці.