Машини, яких, схоже, немає більше ні в кого: ПВК «Вагнер» привезла до Білорусі унікальні бронеавтомобілі

4 хв на прочитання28 Липня 2023, 01:22
Бронеавтомобіль «Чекан». Скріншот із телеграм-каналу @motolkohelp_news

Хоча як вагнерівці збираються використовувати цю техніку в Білорусі — невідомо.

Нещодавно до Білорусі прибула чергова, вже 11 за рахунком, колона ПВК «Вагнер». Моніторингова група «Беларускі Гаюн» зазначила, що вперше найманці привезли з собою бойову техніку — бронеавтомобілі «Щука», або «Чекан». Це досить унікальна машина — її створювали спеціально для вагнерівців, і ніхто більше не має таких. «Дзеркало» розповідає, у чому особливості «Чекана».

Що трапилося

Колона вагнерівців перетнула білоруський кордон 25 липня, вона була помічена в Могилевській області на ділянці траси Р43, що веде з Кричева до Черикова. Джерела групи «Беларускі Гаюн» докладно вказали склад автомобільної техніки, де прибули найманці. Загалом у колоні йшло 29 різних авто, з яких шість — бронеавтомобілі «Чекан» (назва «Щука» позначає той самий вид техніки, так що можна використовувати будь-яке з них).

«Бронеавтомобілі „Щука“ („Чекан“) є відмінним транспортним засобом ПВК Вагнера. Раніше подібні автомобілі у колонах найманців, які прибували до РБ, не фіксувалися», — пише «Беларускі Гаюн».

Що таке «Чекан»

Технічно бронеавтомобіль «Чекан» є повнопривідною вантажівкою «Урал-4320», переобладнаною в так звану MRAP (Mine Resistant Ambush Protected — автомобіль, «захищений від мін і засад»). Така техніка з'явилася на початку XXI століття, коли у США після вибуху веж-близнюків Світового торговельного центру в Нью-Йорку оголосили війну міжнародному тероризму та вторглися до Афганістану.

У подібній війні противник завжди має дуже невелику вогневу міць («Талібан» або Ісламська держава не можуть похвалитися могутньою артилерією чи танковими дивізіями), зате найчастіше гарний у засадній і диверсійній тактиці. Аби безпечно переміщатися територією, де є небезпека раптових атак, і з'явилися MRAP.

Ці бронемашини зазвичай не мають товстої броні, оскільки основна зброя терористів або інсургентів — переважно стрілецька. Зате у MRAP завжди високий кліренс (дорожній просвіт) і особливої форми V-подібне днище — все для того, щоб міна, якщо вона вибухне під колесами, не змогла знищити екіпаж, що перебуває всередині.

Радянські бронетранспортери такого захисту не забезпечували, і під час підриву на міні бійці всередині часто гинули. Тому починаючи з афганської війни радянські та пострадянські солдати часто їздили не під бронею (всередині БТР), а на ній — краще хай когось поранить куля, ніж усі загинуть від вибуху.

«Чекан», очевидно, не є великосерійною розробкою і не стоїть на озброєнні армії Росії — машина, наскільки відомо, використовується лише ПВК «Вагнер». За відгуками, бронеавтомобіль використовувався в Сирії, Лівії та Центральноафриканській республіці — тобто практично скрізь, де воювали найманці Євгена Пригожина.

Озброюється машина подібно до радянських бронетранспортерів — на «Чекан» встановлюється бойовий модуль від БТР-70 з великокаліберним 14,5-мм кулеметом КПВТ і спареним кулеметом Калашникова.

У машини порівняно з оригінальним «Уралом» збільшено кліренс і додано броню. Точних характеристик бронювання знайти не вдалося, але в мережі є відомості, що вона «великокаліберний не тримає» — тобто, як і більшість MRAP, «Чекан», швидше за все, захищає лише від куль калібру 7,62 мм і менше, а більші 12,7-міліметрові її вже пробивають.

На фронтах війни в Україні «Чекани» вже світилися, причому навіть російська державна преса називає бронеавтомобіль «таємничим», бо армія РФ його не використовує і відомо про техніку мало.

Чому саме вагнерівці привезли свою бойову техніку до Білорусі лише зараз і як збираються її використовувати — невідомо.

Нагадаємо, у разі нападу на Польщу вагнерівці протримаються чотири хвилини — військовий експерт Томас Тейнер.

 

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: