Від лютого-2022, за 2 роки і 10 місяців ціни на товари в Україні зросли мінімум вполовину, на деякі продукти - ледь не вдвічі, свідчить статистика. Динаміку цін на основні товари та прогноз на найближчі місяці відстежило Радіо Свобода.
Яйця коштують в середньому 80 гривень за десяток, масло – 100-120 гривень та кисломолочний сир – 85 гривень за 350-грамову упаковку. Ціни на послуги, ліки, транспорт також зросли. Інфляція набирала обертів упродовж останніх трьох років, а за цей рік виросла одразу на 10%.
Найбільше на подорожчання вплинули два фактори: неврожай та руйнація української енергетичної системи. Вважають експерти Олег Пендзин та Дмитро Боярчук.
«Вартість одного кіловата від генератора в десятки разів більша, ніж те, що навіть платить звичайний споживач. Зрозуміло, що бізнес ці всі витрати закладає в ціни», – додає у розмові із Радіо Свобода виконавчий директор аналітичного центру CASE Україна Дмитро Боярчук.
Аграрії зібрали на 30% менше картоплі. Відповідно, картопля пішла вгору. 70% вартості яйця – це комбікорм, кукурудза. Зернових зібрали на 10 мільйонів тонн менше. Треба розуміти, що це не могло не позначитися на вартості продуктів.
Навіть попри 10% інфляції, Україна зберігає певний баланс між соціальними виплатами та фінансуванням оборони, а це свідчить про те, що економіка все ще в доброму стані. До кінця холодів ціни будуть зростати. Продальші тренди визначить ситуація, з якою країна вийде із зими, вважають експерти.
Більше новин читайте на GreenPost.