Догори
Дати відгук

Лікарі розповіли як зробити, аби тіло гарно пахло

Піт є ознакою багатьох процесів у людському організмі.

5 хв на прочитання04 Червня 2021, 06:50
Фото: УманьNews.City Фото: УманьNews.City
Поділитись:

На запах нашого тіла впливає ціла низка факторів — раціон харчування, гормони, генетика, емоційний стан, види бактерій, які живуть на шкірі та косметичні засоби, якими ми користуємося.

Як саме впливають ці фактори, як можна слідкувати за гігієною тіла влітку та чи безпечні антиперспіранти, докладно розповіли у Мікроб і я.

➡Генетика

Є докази, що близнюки навіть мають однаковий запах. Також відомо, що привабливість чи непривабливість нашого запаху для протилежної статі частково пов’язана зі ступенем спорідненості генів MHC (гени головного комплексу гістосумісності). Тобто ми схильні надавати перевагу запахам представників протилежної статі, які з нами менш генетично споріднені. А це — еволюційна передумова для сильнішого та здоровішого потомства. 

➡Раціон

Продукти з високим вмістом сірки (цибуля, часник, кольрабі чи навіть броколі) можуть негативно впливати на запах тіла. Це залежить передусім від кількості спожитого продукту та від особливостей метаболізму. Алкоголь, велика кількість вуглеводів і спецій також роблять запах поту більш неприємним та інтенсивним. 

В одному з досліджень визначено, що споживання великої кількості фруктів та овочів позитивно впливав на запах тіла чоловіків. А споживання червоного м’яса — навпаки. 

➡Гормональний статус та емоційний стан

Високий рівень стресу підвищує потовиділення. Залежно від емоційного стану людина також може пахнути по-різному — чи то «щастям», чи то «страхом». Крім цього на запах у жінок може впливати вживання гормональних контрацептивів чи день циклу.

➡Бактерії та мікроорганізми

Вони живуть не лише на поверхні, а й у верхніх шарах нашої шкіри. Їх там багато і вони дуже різні. Найчастіше у пахвах трапляються стафілококи та коринебактерії. На їхнє різноманіття впливають наші гігієнічні звички та застосування косметичних засобів, у тому числі, антиперспірантів. Внаслідок цього різноманіття бактерій біднішає, простіше кажучи — залишаються ті, які можуть «витримати» дію засобів.

➡ Засоби гігієни

Найпопулярніші засоби, які пригнічують потовиділення та запахоутворення — антиперспіранти та дезодоранти. Як вони працюють?

▪ Активною речовиною антиперспірантів найчастіше є солі алюмінію. Під час контакту з потом, вони буквально заліплюють потові залози. Як наслідок — виділення поту зменшується. Таким чином екринові залози досить легко заблокувати, але апокринові знешкодити важче. Саме тому антиперспіранти гірше рятують від «емоційного поту», що з’являється через стрес. 

▪ Дезодоранти мають у своєму складі різні антимікробні речовини, що пригнічують ріст бактерій. Вони не захищають від поту, але можуть бути ефективнішими у подоланні неприємного запаху.

▪ Поширений міф, що через використання антиперспірантів можуть виникати небезпечні хвороби, наприклад, рак грудей чи хвороба Альцгеймера. Наразі цей зв’язок не підтверджено дослідженнями. 

Солі алюмінію, що є у складі антиперспірантів, справді токсичні та можуть провокувати виникнення деяких видів пухлин. Але лише коли вони проникають безпосередньо у кров.

Дослідження свідчать, що солі алюмінію з антиперспірантів можуть потрапляти в кров. Але в дуже малій кількості — приблизно 2–3 % усього того алюмінію, який надходить у нашу кров із кишківника зі звичною для нас їжею за нормальних умов і за такий самий час. 

Улітку особливо актуальне питання про те, як запобігти неприємному запаху поту та зменшити потовиділення:

🔹Дбайте про гігієну тіла. Регулярно приймайте душ і за потреби користуйтеся антиперспірантами або дезодорантами.

🔹Обираючи дезодорант чи антиперспірант, уважно читайте та дотримуйтеся інструкції. Застереження «не наносити на пошкоджену шкіру» там написано не просто так. Також звертайте увагу на протимікробну активну речовину — краще, якщо це буде спирт.

🔹Надавайте перевагу одягу з натуральних тканин, які дають змогу тілу дихати та не затримують піт.

🔹Перегляньте свій раціон. За потреби відмовтеся від продуктів і напоїв, які можуть спричиняти неприємний запах.  

🔹Будьте фізично активні. Під час тренувань потові залози активно працюють та «промиваються». Але пам’ятайте, що кожного тренування потрібен чистий одяг.

🔹Різкий запах поту може бути також побічним ефектом препаратів, які ви вживаєте. Уточніть це у лікаря, а за потреби — проконсультуйтеся з ендокринологом.

🔹Якщо вас турбує «емоційний» піт (коли ми стресуємо), є сенс подумати про видалення волосся в ділянках, у яких він з’являється: пахви, пах, навколо сосків). Його потрібно видаляти із коренями. Що менше волосяних фолікулів, то менше апокринових залоз, менше запаху. Гоління в цьому випадку майже нічого не вирішує.

Нагадаємо, що медики розповіли, які п’ять напоїв врятують від набряків.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Здоров'я
Які аналізи варто здати з настанням холодів: радить кардіолог
1 хв на прочитання03 Грудня 2021
Фото:
bikeandme.com.ua
На Івано-Франківщині прокладуть веломаршрут палацу князя Володимирка
3 хв на прочитання3 години тому
Фото:
Кіцмань.City
Вакцинованим українцям виділять 8 мільярдів грн – законопроєкт
1 хв на прочитання5 годин тому
Фото:
DW
3-го грудня Україна закриє кордони для низки країн через штам «Омікрон» — перелік
1 хв на прочитання8 годин тому
На медицину у бюджеті-2022 передбачили 192,5 млрд — на що підуть гроші
3 хв на прочитання10 годин тому
У світі досі існують сучасні форми рабства, хоча «нові раби» не носять кайданів
2 хв на прочитання13 годин тому
Понад тисячу клієнтів щомісяця: у Чернівцях ділки вели бізнес на липових COVID-сертифікатах та паспортах
2 хв на прочитання13 годин тому
Кількість випадків ковіду меншає, але кількість смертей все ще велика: статистика
1 хв на прочитання14 годин тому
Більше з GreenPost