Так, доцент кафедри харчових наук Техаського технічного університету в США Крістіна Петерсен розповіла, що для цих цілей ідеальні продукти, багаті на флавоноїди – хімічні сполуки, що містяться в рослинах, які надають їм колір та цілющі властивості. Роботу опубліковано у журналі American Heart Association journal Hypertension.
Дослідження показали, що флавоноїди забезпечують широкий спектр переваг для здоров’я: від боротьби з раком та зниження ризику серцевих захворювань до збереження функції мозку та старіння за рахунок того, що при попаданні в організм людини з їжею активують роботу ферментів.
«Ключова причина, через яку флавоноїди корисні для нас, полягає в тому, що вони мають протизапальну дію і є антиоксидантами», – зазначила дослідник.
Антиоксиданти допомагають боротися із запаленням та старінням. Флавоноїди також мають властивості, які можуть допомогти запобігти утворенню тромбів. І дослідження вчених припустило, що флавоноїди у таких продуктах, як ягоди, червоне вино, яблука та груші, можуть впливати на кишкові бактерії, знижуючи артеріальний тиск.
Було зазначено, що флавоноїди відіграють центральну роль середземноморських дієтах, дієтах DASH і MIND, моделях харчування, найбільш рекомендованих експертами зі здоров’я серця і мозку. Хоча є деякі відмінності, всі три приділяють велику увагу багатим флавоноїдами фруктам, овочам, горіхам та бобам.
Але більшість людей у США, як, втім, і в Україні, не одержують достатньої кількості флавоноїдів, в основному тому, тому що вони не їдять рекомендовану добову норму фруктів та овочів. Наведемо дієтичні рекомендації для розуміння: дорослим потрібно їсти 1.5-2 чашки фруктів щодня і 3-4 чашки овочів.
Хороша новина полягає в тому, що флавоноїди містяться в такому широкому асортименті фруктів, овочів та інших продуктів, що їх не повинно бути важко включити до свого раціону, зазначила Петерсен.
Ці речовини містяться:
«Їжте бодай один фрукт на день. Покладіть додатковий овоч на тарілку під час обіду. Спроба переглянути всю свою дієту може бути складною, тому почніть із невеликих змін», – запропонувала дослідник.
За її словами, найкращий спосіб отримати необхідні флавоноїди – є свіжі, цілісні продукти. Але це не єдиний спосіб.
Якщо свіжі фрукти є недоступними, заморожені ягідні суміші є гарною альтернативою. Фрукти та овочі, які заморожені швидким способом, зберігають високий рівень поживних речовин, легко зберігаються і можуть додати різноманітність у тарілку, навіть у несезон.
Флавоноїди можна не лише їсти, а й пити. Напої, такі як червоне вино та чай, особливо чорний чи зелений, є добрими джерелами речовини. Фрукти та овочі також можна вичавлювати в соки чи коктейлі, але Петерсен зазначила, що сік не ідеальний, бо позбавлений корисної клітковини. Дотримуючись здорового харчування, можна не перейматися дефіцитом флавоноїдів, резюмувала вчений.