Ланцюгова реакція: танення льодовиків пришвидшує виверження вулканів

2 хв на прочитання10 годин тому
Фото: ілюстративне

Підняття поверхні Землі у відповідь на зменшення маси льоду призводить до активізації вулканічних утворень.

Втрата льодовикового покриву через кліматичні зміни, особливо Західно-Антарктичного льодовикового щита, впливає на земну кору через процес, відомий як "ізостатичний відскок". Це підняття поверхні Землі у відповідь на зменшення маси льоду. Як зазначається у новітньому дослідженні американських та шведських науковців, це розвантаження змінює тиск у магматичних камерах. Воно ж може спричиняти активізацію вулканів. Особливо це явище проявляється в Західноантарктичній рифтовій зоні, де розташовано понад сотню вулканічних утворень.

Науковці під керівництвом Аллі Куніна з Університету Брауна досліджували зв’язок між таненням льоду та вулканізмом, використовуючи термомеханічне моделювання магматичних камер. Результати розрахунків показали, що зменшення льодовикового покриву зі швидкістю до 3 метрів на рік збільшує ймовірність вивержень, особливо у випадку магматичних камер значного об’єму. Це пояснюється тим, що зниження тиску дозволяє магматичним резервуарам розширюватися, що призводить до вивільнення летких сполук, таких як вуглекислий газ і водяна пара, підвищуючи ризик вулканічних процесів.

Одне з ключових відкриттів дослідження – льодовикове танення може стати тригером вивержень, які за звичайних умов не відбулися б. Розвантаження льодовикового щита здатне пришвидшити виділення летких речовин у магмі на десятки або навіть сотні років. Це підтверджують геологічні дані з Південної Америки, де між 18 000 та 35 000 років тому зафіксовано періоди підвищеної вулканічної активності, що збігаються з таненням Патагонського льодовикового щита.

Тривожить вчених і те, що цей процес може створити ефект самопосилюваного циклу. Виверження вулканів, викликані таненням льодовиків, сприяють додатковому викиду вуглекислого газу в атмосферу, що прискорює глобальне потепління. Як наслідок, підвищення температури призводить до ще швидшого танення Західно-Антарктичного льодовикового щита, значна частина якого вже розташована нижче рівня моря. Підвищення рівня океану лише загострює проблему, сприяючи подальшому відступу льодовикового покриву.

Більше новин читайте на GreenPost.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: