Культурний фронт Росії проти України: за що росіянам доведеться заплатити
Як РФ знищує українську культуру.
За даними Міністерства культури й інформаційної політики, в Україні нараховується сім об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, ще 17 входять до попереднього списку Всесвітньої культурної спадщини. Через війну всі вони зараз перебувають під загрозою. Про це нагадують у Центрі стратегічних комунікацій.
Щонайменше 339 українських культурних об’єктів уже зазнали значних пошкоджень внаслідок російського вторгнення, повідомляє The New York Times за підсумками свого дослідження. Деякі з них російські війська атакували навмисно.
Архітектурні об’єкти. Найсерйозніших збитків серед них зазнали церкви, храми та монастирі.
– Однією з цілей російських обстрілів була Святогірська лавра. Перший удар по ній здійснено 12 березня, з травня прильоти по монастирю стали регулярними. На початку червня під час боїв за Святогірськ снаряд влучив у будівлю, де жили ченці, вбивши трьох людей. Цього ж дня через прильоти вщент згорів головний дерев’яний храм Всехсвятського скиту.
– Така ж доля чекала на кілька інших дерев’яних церков у Київській і Житомирській областях.
– Кам’яні церкви у Богородичному скиті Святогірської лаври та селі Долина Донецької області повністю зруйновано. Після ударів встояла лише дзвіниця, у Долині від церкви залишилась одна зі стін.
– У Харківській області у квітні під обстріл потрапив храм Пресвятої Богородиці у Дергачах, через вибух у ньому вибило вікна, сильні пошкодження отримали іконна крамниця і Недільна школа.
– У Маріуполі постраждали кілька церков і мечеть.
Загалом NYT зафіксувала ушкодження 109 церков, монастирів та інших релігійних об’єктів.
– Під Харковом окупанти завдали ракетного удару по музею Григорія Сковороди, який працював в історичній будівлі XVІІІ ст.
Пам’ятники та меморіали України, які окупанти знищували за допомогою БТР і бульдозерів, розбивали кувалдою.
– В Ізюмі пошкоджені надгробні кам’яні статуї кочовиків ІХ – ХІІІ ст., одна з них повністю знищена.
– У Мангуші під Маріуполем росіяни урочисто знесли пам’ятник гетьману Петру Сагайдачному. Для демонтажу навіть використали важку техніку.
– У Бородянці Київської області окупанти вистрілили у пам’ятник Тарасу Шевченку.
– У Харкові під обстріл потрапив меморіал жертвам Голокосту у Дробицькому яру. Після захоплення Маріуполя російські окупанти демонтували меморіал пам’яті жертв Голодомору.
Виявлено 48 пошкоджених чи зруйнованих пам’яток і меморіалів, зокрема надгробних.
Культурні осередки. Крім будинків культури у Бахмуті та Лимані, драмтеатру у Маріуполі, пошкодження отримали й інші театри та бібліотеки. Останніх NYT нарахувала щонайменше 24.
– Найбільша бібліотека Сєверодонецька була обстріляна, а пізніше розграбована.
– Серйозні пошкодження отримали бібліотеки у Київській, Миколаївській, Луганській, Запорізькій, Чернігівській, Вінницькій, Харківській і Донецькій областях.
– У Миколаєві ракета влучила по драмтеатру, повністю знищивши внутрішній інтер’єр та обваливши дах.
Виявлено 77 повністю знищених об’єктів та близько 180 таких, які потребують реконструкції. Половина з усіх постраждалих об’єктів розташовані на Донбасі.
І це лише частина загальної картини руйнувань.
Своєю чергою Міністерство культури й інформаційної політики України повідомило про пошкодження або руйнування внаслідок російського вторгнення близько 1000 об’єктів культурної спадщини та інфраструктури.
«Цифри уточнюватимуться до кінця року, оскільки розпочато моніторинг також на деокупованих територіях на півдні та сході країни. Десятки будівель українських музеїв, бібліотек, мистецьких навчальних закладів нині з пошкодженими дахами та вибитими вікнами, або зруйновані», - каже заступниця міністра Катерина Чуєва.
Російські військові та колаборанти розграбували тисячі цінних артефактів і творів мистецтва з двох музеїв, собору й національного архіву в Херсоні, перш ніж залишити місто після 8-місячної окупації, повідомила 20 грудня правозахисна організація Human Rights Watch (HRW).
«В останні дні окупації Херсона російські війська завантажували картини, золото, срібло, давньогрецькі артефакти, релігійні ікони й історичні документи на вантажівки, що прямували на підконтрольні Росії території. Ці систематичні крадіжки були організованою операцією з викрадення української національної спадщини і становлять воєнний злочин, за який грабіжники мають бути притягнуті до відповідальності», — заявила Белкіс Вілле, заступниця директора з питань криз і конфліктів HRW.
Від 24 лютого окупанти пограбували щонайменше п’ять інших культурних закладів на півдні України — випадки, які прирівнюються до воєнних злочинів, заявили у HRW.
Тому Росії потрібно готуватися, що за відновлення зруйнованої української культурної спадщини доведеться платити.
Нагадаємо також, що Україна має зброю, щоб атакувати Москву, і рейди на російську столицю були би чесною грою — Forbes.