За підсумками 2022 року рівень тіньового ринку тютюнової продукції в Україні досяг 19,9 % та є найвищим за останні 5 років. Про це йдеться в дослідженні міжнародної консалтингової компанії KPMG, передає «Європейська правда» з посиланням на Європейську Бізнес Асоціацію (ЕВА).
За даними дослідження, рівень тіньового ринку тютюнової продукції сягнув відмітки у 19,9 % ринку. Негативний тренд за останні 5 років лише посилюється, показник тіні становив:
Із загальних 7,35 млрд «підробок» найсуттєвішими є і залишається схема з товаром, який начебто призначений для «Duty free» — об’єми такої продукції у 2022 році склали 4,31 млрд цигарок, тобто на таку продукцію припадає 58,6 % обсягу тіньового ринку.
Обсяг контрафакту сягає 2,45 млрд цигарок і решта — контрабанда 0,59 млрд цигарок.
«Окрім внутрішньої проблеми, такий значний рівень тіні псує наш міжнародний імідж — оскільки нелегальні вироби потрапляють і до ринків ЄС — найбільше до Польщі (0,22 млрд сигарет) та Франції (0,18 млрд)», — зазначають аналітики.
Загалом, за торік з України було вивезено 0,71 млрд цигарок до інших країн. Обсяг вивезеної продукції знижується: до прикладу у 2018-му з України «експортувалось» 4,43 млрд продукції, а у 2021-му — 0,87 млрд.
В Європейські Бізнес Асоціації наголосили, що при таких критичних показниках нелегального ринку правоохоронцям необхідно максимально активізуватися та докласти усіх зусиль, аби ситуація в країні почала покращуватись.
Окрім цього, Асоціація наголошує, що уваги потребує не тільки ринок підакцизної продукції — країні потрібна комплексна стратегія боротьби з тінню в усіх індустріях.
Нагадаємо, ВР може заборонити тютюнові вироби, що містять смако-ароматичні добавки: хто від цього виграє.