Традиційна політологія не завжди дає змогу зрозуміти феномен Дональда Трампа, для цього більше підходить психологія. А людина, яка бажає бути не просто президентом США, а королем, прорахувалася в питанні миру в Україні. Так вважає відомий американський письменник, політолог і філософ Френсіс Фукуяма, який виступив 15 травня на конференції Impact у польському місті Познань. «Дзеркало» наводить головне з промови професора Стенфордського університету, присвяченої аналізу початку другого терміну Дональда Трампа.
Фукуяма став широко відомим 1992 року після виходу його книжки «Кінець історії й остання людина», у якій аналізував актуальний на той час стан західної демократії. Він часто виступає на міжнародних конференціях і ділиться своїм баченням розвитку політичної системи США й інших демократичних країн.
На форумі Impact Фукуяма представив свій політологічний аналіз перших трьох місяців другого президентського терміну Дональда Трампа. Щоправда, на думку філософа, політична наука не зовсім підходить для повного осмислення дій американського президента.
«Сьогоднішню політику Трампа можна краще зрозуміти за допомогою психології. Політологічні або економічні терміни тут не зовсім підходять. Думаю, що однією із загальних характеристик усіх популістських політиків є властива і Трампу ідея про "я не отримав тієї поваги, на яку заслуговую"», — упевнений політолог.
Він переконаний, що перемогти на президентських виборах і повернутися на другий термін до Білого дому Дональду Трампу вдалося завдяки вмілій грі на почутті ресентименту (безсила заздрість, спричинена усвідомленням неможливості поліпшити якість свого життя), яке наразі відчуває велика кількість американців. За його словами, громадяни США відчувають глибоку образу на політичні еліти країни. Вони вважають себе приниженими і жадають помсти.
«Дональд Трамп вселив американцям, що він такий самий — був аутсайдером, забудовником із Квінса (район Нью-Йорка. — Прим. «Дзеркала»), його не приймало вище суспільство, і він страшенно на це ображався. Геніальність цього політика полягає в тому, що він зрозумів: багато простих американців теж почуваються неповажними», — розмірковує письменник.
Що стосується стилю управління Трампа, Фукуяма гадає, що США «рухаються до свого роду електоральної автократії».
«Він хоче бути королем, а не просто обраним демократичним лідером. Саме тому Трамп захоплюється такими людьми, як Володимир Путін і Сі Цзіньпін. Ці авторитарні лідери не повинні питати ні в кого дозволу, щоб щось робити. Трамп хоче бути таким самим», — вважає він.
Фукуяма окремо зупинився на аналізі взаємин російського й американського президентів. Дослідник вважає: російський політик прорахувався, сподіваючись, що після повернення Трампа до Білого дому йому вдасться «отримати від українців усе, що захоче, тому що Дональд Трамп змусить їх прийняти мир на його умовах».
«Але Трамп прорахувався теж. Пам'ятаєте, він говорив, що закінчить війну за 24 години? Минуло вже багато більше доби, але війна триває. Думаю, Трамп і сам зрозумів, що не може просто диктувати українцям умови Путіна. Здається, через це американський лідер роздратований не менше за російського», — упевнений філософ.
Він доволі скептичний у питанні швидких перспектив укладення миру в Україні і вважає, що Дональд Трамп може зіграти тут деструктивну роль.
«Українці ніколи не погодяться на мирне врегулювання, якщо це означає формальну відмову від суверенітету над Кримом та іншими окупованими територіями. Росіяни повинні це прийняти, і вони повинні прийняти той факт, що не зможуть претендувати на всю територію України, яку завоювали. Вони не зможуть вимагати, щоб Україна ніколи не отримувала жодних гарантій безпеки від будь-кого ще», — упевнений Фукуяма.
Насамкінець американський дослідник із сумом констатував: на його думку, довгостроковий мир між Росією й Україною поки що неможливий. Фукуяма допускає ймовірність припинення вогню, але повне припинення війни, на його погляд, залежить від готовності Росії піти на суттєві поступки та збереження єдності західного світу в підтримці України.
Більше новин читайте на GreenPost.