Око — це оптична система, яка перебуває у рухливості наведення фокусу на об'єкт, розповідає лікар-офтальмолог Наталя Івановська.
Вона говорить, що у бінокля існує колесо для налаштування різкості. В очей таким «колесом» є циліарний м'яз, який рухає назад і вперед кришталик для кращого фокусування зображення на сітківці ока.
Як і будь-який м'яз організму, він може відчувати втому при тривалій перенапрузі, і тоді око втрачає здатність реагувати на зміну фокусної відстані, виникає спазм.
Так і з'являється спазм акомодацій, який часто називають помилковою короткозорістю, або комп'ютерним синдромом.
Довге сидіння за комп'ютером та інтенсивна робота з паперами призводять до того, що очі швидко втомлюються, у них відчувається печіння, біль, виникає почервоніння. Картинка поблизу стає менш чіткою, а далекі предмети немовби розпливаються. Виникає підвищена світлобоязнь — різь або запаморочення при погляді яскраве світло, головний біль. Може підвищуватися внутрішньочерепний і артеріальний тиск як декомпенсація організму на перевантаження циліарного м'яза.
«Єдина втіха при діагностиці спазму акомодації в тому, що це зворотний процес, тому він і називається помилковою короткозорістю. Але, на жаль, якщо звернутися до лікаря пізно, то спазм акомодації призводить до прогресуючого зниження зору, виникнення глаукоми, підвищення внутрішньоочного тиску, що може призвести до сліпоти. У зв'язку з цим люди, які працюють за комп'ютером понад 4 години на добу, повинні проходити комплексний офтальмологічний огляд не менше одного разу на рік», — говорить Наталя Івановська.
Також офтальмолог наголошує, що зоровий аналізатор повністю формується до 25 років, велике навантаження «близько» призводить до патології зору у 95 % молодих людей.
Правильна діагностика може дозволити уникнути операції.
Для цього необхідно комплексне обстеження для встановлення причин зниження зору: перевіряється гострота зору, при цьому встановлюється обсяг акомодації, наскільки спазмований циліарний м'яз. Визначається здатність дивитися в далечінь, поблизу, можливо, змінювати фокус, резерв ока. Встановлюється ступінь ураження ока внаслідок комп'ютерного синдрому та спазму акомодації. Після визначення ступеня ураження ока підбирається індивідуальне лікування.
Є кілька методів лікування.
На початкових стадіях достатньо дотримуватися зорового режиму: обмеження зорового навантаження близько, сидіти за комп'ютером не більше 4-х годин на добу, займатися зарядкою для очей.
М'язи розслаблюють за допомогою очних крапель. При розширеному зіниці очей перебувають у стані спокою, і циліндричний м'яз виходить із стану спазму. Мінус цього методу в тому, що при розширеній зіниці неможливо дивитися на яскраве світло.
Лазерна операція LASIK. Проводяться на рогівці лазерним променем, при цьому спилюються ділянки рогівки, змінюється рефракція ока.
«Проте рогівка для ока — як скло на годиннику. Сітківка — основна ділянка ока, яка відповідає за зір. Операції LASIK сітківки не торкаються, тобто не вирішують ті проблеми, які і приводять око до «поломки» (це схоже на спробу протерти скло на годиннику, а основний механізм — очі та сітківка — залишаються в колишньому стані», — пояснює офтальмолог.
Метод квантової терапії — безболісний і без операції. Вплив здійснюється безпосередньо на циліарний м'яз квантовими частинками. Результати — відновлення пошкоджених структур ока на клітинному рівні та поповнення власних резервів ока.
Ми вже писали про масаж для втомлених очей за дві хвилини.