Догори
Дати відгук
  • Головна
  • Новини
  • Енерго
  • Ключовий виклик енергетики: Україні потрібно накопичити понад 2 млрд кубометрів газу до зими

Ключовий виклик енергетики: Україні потрібно накопичити понад 2 млрд кубометрів газу до зими

Сформувати необхідний запас газу — це ключовий виклик підготовки до осінньо-зимового періоду 2025–2026 рр.

3 хв на прочитання09 Березня 2025, 18:10
Член наглядової ради НЕК "Укренерго" Юрій Бойко Член наглядової ради НЕК "Укренерго" Юрій Бойко
Поділитись:

Внаслідок ракетних ударів по об'єктах газовидобутку України необхідно буде імпортувати "значно більше 2 млрд кубометрів газу" для підготовки до опалювального сезону 2025-2026 років. Про це повідомив член наглядової ради НЕК "Укренерго", радник прем'єр-міністра Юрій Бойко в інтерв'ю виданню "Ділова столиця".

"Сформувати необхідний запас газу — це ключовий виклик підготовки до осінньо-зимового періоду 2025–2026 рр. Величину імпорту на сьогодні оцінити важко, але це точно значно більше 2 млрд куб. м", — зазначив Бойко.

За його словами, з урахуванням військових ризиків, запаси газу у сховищах на початок опалювального сезону мали би бути більшими за 13,2 млрд куб. м.

Юрій Бойко вважає, що єдиним можливим кроком для уряду є подальша лібералізація ринку газу, щоб простимулювати залучення приватного капіталу. "НАК "Нафтогаз" швидше за все не зможе самостійно імпортувати весь необхідний обсяг газу", — додав він.

Експерт також зазначив, що обсяг будівництва малих газопоршневих станцій буде суттєвим, і вже з наступного року вони потребуватимуть окремого рядка в структурі балансу споживання газу.

Тарифи та борги в енергетиці

Щодо підвищення тарифу НЕК "Укренерго" на передачу електроенергії до 686,23 грн/МВт-год, Бойко пояснив, що цей тариф максимально наближений до економічно обґрунтованого. Близько 50% тарифу спрямовується на оплату "зеленого" тарифу, а понад 10% — на операційну діяльність компанії.

На 1 січня 2025 року заборгованість НЕК "Укренерго" перед Гарантованим покупцем становила 22 млрд грн. При цьому за 2024 рік компанії вдалося знизити заборгованість на понад 7 млрд грн. Це стало можливим завдяки тому, що "Енергоатом" з липня по грудень 2024 року погасив свою заборгованість в рамках ПСО перед іншими учасниками ринку.

Імпорт електроенергії та весняні виклики

ENTSO-E продовжила до кінця березня квоту в обсязі 2100 МВт для імпорту електроенергії в Україну. Проте ця квота використовувалася на рівні лише 15–20% навіть у холодному лютому.

"Якщо ми будемо використовувати доступну потужність міждержавних перетинів лише на 15–20%, то збалансувати енергосистему буде вкрай складно, особливо в ранкові і вечірні періоди максимального споживання", — наголосив Бойко.

За його словами, ситуація у березні-квітні з доступністю електроенергії буде важчою через початок планових ремонтів на електростанціях. Виведення блоку на 1000 МВт буде суттєвим викликом для енергосистеми. Ускладнює ситуацію і менший гідроресурс через м'яку і безсніжну зиму.

Перспективи розвитку енергетики

Коментуючи закупівлю обладнання болгарської АЕС Belene для добудови блоків № 3 та № 4 Хмельницької АЕС, Бойко зазначив, що для реалізації такого масштабного проекту потрібен детальний аналіз всіх етапів, включаючи фінансування та оцінку ризиків.

Щодо майбутнього енергетики України, експерт виділив два етапи: період виживання в умовах війни та період відновлення і розвитку. Традиційна генерація (АЕС, гідроелектростанції, ТЕС, ТЕЦ) продовжить відігравати ключову роль, активно будуватиметься сонячна генерація, розвиватиметься розподілена генерація на газу та установки зберігання енергії.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Енерго
Зображення згенеровано ШІ
Держкомпанія з Німеччини купує все більше російського газу, а уряд вдає, що нічого не знає про це — розслідування
2 хв на прочитання19 Квітня 2025
Кабмін привів документи у сфері надр у відповідність до Закону про адміністративну процедуру. Фото: Ecopolitic
Уряд гармонізував документи у сфері надрокористування із Законом
1 хв на прочитання3 години тому
Дорожня карта ЄС: Відмова від газу РФ та можливості для США. Фото: Getty Images
ЄС готує "дорожню карту" відмови від газу РФ
2 хв на прочитання4 години тому
фото: Pixabay
Мита Трампа та ОПЕК+: чи впадуть ціни на нафту ще нижче?
6 хв на прочитання6 годин тому
Кадрові перестановки в уряді: нові призначення в енергетиці та туризмі, звільнення у МОЗ
1 хв на прочитання11 годин тому
Чехія оголосила про повну незалежність від російської нафти, хоча «Дружба» залишиться заповненою
2 хв на прочитання13 годин тому
Болгарія передумала продавати Україні ядерні реактори для ХАЕС — чому так сталось і чи справді це лише на краще
7 хв на прочитання15 годин тому
Ресурс державних гарантій для "Нафтогазу" вичерпано - чи допоможе Єврокомісія
3 хв на прочитання16 годин тому
Більше з GreenPost