Кількість страт у світі сягнула рекордного рівня з 2015 року
Лідирують Іран, Саудівська Аравія та Ірак.

За даними щорічного звіту правозахисної організації Amnesty International, у 2024 році у світі було зафіксовано щонайменше 1518 страт у 15 країнах. Це є найвищим показником з 2015 року, коли було страчено 1634 людини. Про це йдеться у звіті, оприлюдненому 8 квітня.
Абсолютна більшість зафіксованих страт відбулася в країнах Близького Сходу. При цьому, до звіту не включені дані про тисячі ймовірних страт у Китаї, Північній Кореї та В’єтнамі через засекреченість відповідної інформації. За оцінками правозахисників, Китай залишається світовим лідером за кількістю виконаних смертних вироків.
Іран, Ірак та Саудівська Аравія несуть відповідальність за понад 90% усіх відомих страт у 2024 році. Зокрема, Іран стратив щонайменше 972 особи, що на 119 більше, ніж у 2023 році. Саудівська Аравія подвоїла кількість страчених, виконавши 345 смертних вироків проти 172 у попередньому році. Ірак також значно збільшив кількість страт – з 16 до 63.
Генеральна секретарка Amnesty International Агнес Калламар рішуче засудила таку практику, назвавши смертну кару «огидною, нелюдською та принизливою» та заявивши, що їй немає місця в сучасному світі.
Звіт також вказує на тривожну тенденцію використання смертної кари за злочини, пов’язані з наркотиками. У 2024 році понад 40% смертних вироків у світі були винесені саме за такі правопорушення, незважаючи на міжнародні норми, які дозволяють застосовувати найвищу міру покарання лише за «найсерйозніші злочини». Така практика була особливо поширена в Ірані, Китаї, Саудівській Аравії, Сінгапурі та, ймовірно, у В’єтнамі.
Калламар підкреслила, що лідери, які бачать у смертній карі інструмент боротьби з наркотиками та злочинністю, пропонують «неефективні й незаконні рішення».
На Близькому Сході смертна кара також використовувалася як засіб придушення правозахисників, дисидентів, протестувальників, політичних опонентів та представників етнічних меншин. У Сполучених Штатах Америки, де президент Дональд Трамп відкрито підтримує застосування смертної кари, у 2024 році було страчено 25 осіб.
Водночас, звіт Amnesty International відзначає і позитивні зрушення у деяких країнах. Зімбабве прийняла закон про скасування смертної кари за загальні злочини, а Малайзія провела реформу, яка призвела до зменшення кількості засуджених до страти більш ніж на тисячу. Крім того, вперше понад дві третини країн-членів ООН підтримали резолюцію Генеральної Асамблеї щодо введення глобального мораторію на смертну кару, що свідчить про зростаючу міжнародну підтримку її скасування.
Більше новин читайте на GreenPost.



