Керамічні тротуари захистять міста від повеней і зміни клімату? Ось що розробили в Іспанії (ФОТО)

3 хв на прочитання12 Травня 2025, 19:02
Фото: Euronews

«Проект народився з потреби збирати дощову воду та необхідності нейтралізувати надлишок спеки в містах».

Торік на Валенсію обрушилися руйнівні та смертоносні повені — ще одне нагадування про те, наскільки небезпечною стала зміна клімату. Іспанія, як і інші країни, пристосовується до більш екстремальної погоди. У Валенсії інновації, що фінансуються ЄС, дали змогу знайти рішення буквально під ногами, розповідає Euronews.

Концепція мощення тротуарів була переглянута з використанням керамічної плитки, покладеної і розташованої з боків, аби забезпечити максимальне вбирання води в землю.

Експерти кажуть, що це не запобіжить катастрофі, спричиненій переповненням річкової системи, як це сталося торік, але поліпшить дренажну здатність і знизить ризик повеней під час сильних дощів у міських районах.

«Подібна проникність досягається завдяки проміжкам, які залишаються між плитками по вертикалі. У цьому випадку бруківка, підтримувана шарами гравію, дає змогу просочуватися воді, фільтруючись через пористу структуру, що також забезпечує переваги з погляду поліпшення якості цих вод», — пояснює Ігнасіо Андрес Доменек, директор Школи цивільного будівництва Політехнічного університету Валенсії.

Проникна керамічна тротуарна плитка. Фото: Euronews

Така конструкція мощення тротуарів була розроблена в рамках проекту, що фінансується ЄС і координується Інститутом керамічних технологій у Кастельйоні. У муніципалітеті Бенікасім було встановлено демонстраційні тротуари.

Зовсім нещодавно другу ініціативу під назвою Drainker, також фінансово підтримувану ЄС і керовану Інститутом, було спрямовано на доопрацювання та промислову реалізацію цієї концепції на новому експериментальному майданчику в Кастельйоні. Випробування, проведені в рамках цієї роботи, показали, що вода може поглинатися зі швидкістю 10 000 л на квадратний метр на годину.

«Цей проект народився з кількох причин. Одна з причин — надлишок запасів керамічних матеріалів із низькою комерційною цінністю. Проект народився з потреби збирати дощову воду і необхідності нейтралізувати надлишок спеки в містах. Нам вдалося об'єднати ці три ідеї й отримати такий продукт, як Drainker», — пояснює Йоланда Рейг, генеральний директор Інституту керамічних технологій.

«Іспанська компанія продемонструвала велику зацікавленість і прийняла рішення почати промислове виробництво і комерціалізацію цього продукту, який наразі доступний для використання в національних і європейських проектах. За останні кілька місяців ми провели зустрічі з різними архітектурними студіями та міськими радами, щоб втілити цей проект у реальних міських просторах», — додав архітектор Інституту Хорхе Корралес.

Випробування на проникнення води, Кастельйон. Фото: Euronews

Загальний бюджет проекту Drainker становить трохи більше 142 000 євро. Близько 60 % фінансування було надано Європейським фондом регіонального розвитку, а решта суми — урядом Валенсії.

«З одного боку, це відкриває новий напрямок бізнесу для керамічної промисловості, яка є ключовою частиною ідентичності Кастельйона. З іншого боку,

це пропонує інноваційне рішення для пом'якшення серйозної проблеми нашого регіону — наслідків проливних дощів. На відміну від традиційних покриттів, таких як асфальт або бетон, ця система значно покращує дренажну здатність.

Наше географічне положення на заході Середземномор'я робить нас особливо вразливими до наслідків глобального потепління. За прогнозами експертів, посухи та зливи стануть частішими й інтенсивнішими, тому ми маємо підготуватися до реалізації цього складного сценарію. Ми  активно просуватимемо встановлення цієї плитки в громадських місцях, дотримуючись рекомендацій експертів. Окрім того, ми готові співпрацювати з іншими регіонами й установами, зацікавленими в поширенні такого роду стійких рішень», — сказав Хуан Хосе Кортес, генеральний директор з інновацій в уряді Валенсії.

Більше новин читайте на GreenPost.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: