Каналізаційна станція у скелі: як у Фінляндії очищують побутові стоки

8 хв на прочитання31 Травня 2020, 18:07
Image by Tapio Haaja from Pixabay

Фінляндія підтримує імідж країни-лідера у сфері чистих технологій. Основний тест в цій сфері ставлення до утилізації побутових відходів та продуктів життєдіяльності людини.

Комплексний підхід до захисту довкілля

Комунальне об'єднання HSY з надання екологічних послуг регіону Гельсінкі – найбільше об'єднання Фінляндії в галузі охорони довкілля. Девіз компанії «Ми допомагаємо жителям діяти краще».

Десять років тому у Фінляндії обрали комплексний підхід. Environmental Services Authority HSY – це муніципальний орган, який створили у січні 2010 року. Для цього об’єднали водоканали Гельсінкі та сусідніх міст (Еспоо, Вантаа і комуни Кауніайнен) та компанію YTV, що займається управлінням відходами та збором інформації про стан довкілля в регіоні.

У штаті об'єднання майже 800 високопрофесійних фахівців, з них близько 500 осіб працює у водній галузі.

Основні завдання об’єднаного комунального підприємства HSY:

Діяльність HSY на благо довкілля

Спеціалісти комунального об'єднання HSY розробляють та виконують регіональну програму щодо захисту атмосферного повітря. Вони ж контролюють реалізацію «Атмосферної стратегії Гельсінської регіону – 2030». Разом з муніципалітетами міст, що входять до складу об'єднання, експерти HSY розробляють єдину «Стратегію реагування на зміни клімату».

Представники об'єднання розповіли, що HSV забезпечує:

Інформація по екології і якості атмосферного повітря на сайті HSV доступна всім в режимі онлайн.

Водопостачання та водовідведення регіону Гельсінкі

У регіоні працює три станції водопідготовки. Якість води контролює сертифікована хімікобактеріологічна лабораторія. Вона повинна відповідати всім вимогам Фінляндії та ЄС. Втім вимоги всередині країни жорсткіші, ніж в цілому по Євросоюзу.

У столичному регіоні проживає 1 млн 200 тис. осіб. Воду для них постачає сучасна система тунельних, магістральних і вуличних водогонів. Системи управління мережами працюють дистанційно, за систематичний ремонт і своєчасну реконструкцію мереж відповідають структури HSV.

У центральних районах Гельсінкі працює загальносплавна система каналізації. Тобто і господарсько-побутові, і зливові стоки надходять в каналізацію та подальше очищення на КОС. В інших районах роздільна каналізація, тобто зливові стоки відводяться в найближчі водойми без очищення.

Централізоване очищення стічних вод здійснюється на двох каналізаційних очисних станціях (КОС). На КОС «Віікінмякі» (Viikinmäki) очищають стоки столичного Гельсінкі, а також східної частини прилеглих районів. На КОС Suomenoja очищаються стоки західної частини регіону. Як і з питною водою, якість очищення стоків відповідає всім екологічним вимогам Фінляндії та ЄС.

 
Адміністративний корпус КОС «Віікінмякі». Фото Лариси Білозерової

Централізована станція очищення стічних вод «Віікінмякі»

Керівництво станції демонструє повну відкритість. На сайті можна забронювати екскурсію на Viikinmäki. На сайті є попередження, що відвідування не підходять для людей з обмеженими фізичними можливостями.

Тут приймають різні групи відвідувачів. Максимальна група – 20 осіб. Організовано окремі безкоштовні тури для експертів, студентів з управління водними ресурсами та журналістів. Для бізнесу ціна відвідування 400 євро + ПДВ 24% за групу.

Разом з групою журналістів я побувала на цій унікальній очисній споруді. Візит був організований ГО «Летавиця» за підтримки Міністерства закордонних справ Фінляндії під час проєкту «Чисті технології для Донецької області».

Станція «Віікінмякі» – сучасний інженерний об'єкт. Це комплекс, вирубаний в скелі, що знаходиться в екологічно чистому районі великого Гельсінкі. На проммайданчику підприємства ми помітили тільки офісно–виробничі будівлі та конусні дахи чотирьох метантенків для збору біогазу. По всій території – квіткові газони, природні скельні виступи і аромат хвойного лісу, що оточує наземний комплекс.

Директор станції з гордістю розповів українським журналістам, що цей об'єкт з найсучаснішим обладнанням в змозі обслуговувати лише дві особи – весь процес повністю автоматизований.

 

Найбільша в Скандинавії КОС, введена в експлуатацію в 1994 році, справляється з середньодобовим навантаженням у 270 тис. м3, середньорічне становить 100 млн м3.

Основні виробничі приміщення розташовані на глибині від 26 до 30 метрів, тому опускаємось за допомогою ліфта. Директор очисних споруд зустрічає нас внизу і починається справжній тур по підземеллях.

Найемоційнішим експонатом на каналізаційній станції відвідувачі називають «вітрину» уловлених ґратами особистих предметів городян. На першому місці за популярністю – раритетні телефони і вставні щелепи. Є і «дитячий куточок», представлений колекцією іграшок від дерев'яних кубиків до пластмасових машинок.

Підземна очисна станція займає значну площу - близько 14 га. Усі виробничі зали та приміщення вирубані в скельному масиві і нагадують печерні туристичні комплекси.

Щоб швидше пересуватися в тунелях, на кожному об'єкті є імпровізовані велосипедні парковки. Втім туристичні групи тут зовсім не рідкість, за досвідом і враженнями сюди приїжджають фахівці з багатьох країн.

В результаті очищена вода, що відповідає всім світовим стандартам за ступенем знешкодження, відводиться в холодні донні морські шари на відстані 6 км від берега по тунелю, що проходить під дном затоки.

Осад з КОС компостується на відкритих майданчиках Metsäpirtti в містечку Sipoo за 40 км від Гельсінкі.

 

Принципи очищення стічних вод

Технологічний процес охоплює:

 

У таблиці представлені нормативні вимоги в Фінляндії і ЄС до кількісного вмісту в очищеній воді елементів (фосфор і азот) і БСК (біохімічне споживання кисню – біологічний показник якості води), а також реальні показники якості очищення на станції «Віікінмякі».

Ми пройшли різні стадії технологічного ланцюжка, і відразу зауважу – так, запах є. На різних етапах він різної інтенсивності, але тим і цікава повна автоматизація виробництва, що процесом можна керувати віддалено. Для цього на поверхні існує комфортна диспетчерська, де на екранах можна відстежити дотримання технології очищення на будь-якій стадії очищення.

Після практично повної біоочистки показник БСК досягає 97%. Стоки по підземному скельному тунелю відводяться на шість кілометрів від берегової лінії в холодний донні шари відкритого моря.

А сухий залишок йде у справу – перемішаний з торфом компостований осад активно використовується фінами в присадибних господарствах, в тепличних комплексах та для вирощування кімнатних рослин.

У продаж компост надходить з особливим впізнаваним маркуванням, щоб кожен покупець теж відчував себе причетним до справи довкілля та повторного використання ресурсів.

Думаю, що фінський досвід буде цікавий і корисний Україні як європейській державі, що декларує вектор стійкого розвитку на основі енергоефективності, екології та соціального комфорту громадян.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: