За різними оцінками, Ізраїль сьогодні має від 80 до 190 ядерних боєголовок і ядерну тріаду — носії повітряного, наземного та, ймовірно, навіть морського базування. Ізраїль не визнає, але й не заперечує наявність у себе ядерної зброї. Він підписав, але не ратифікував договір про заборону ядерних випробувань та не підписав договір про його нерозповсюдження (ДНЯЗ), розповідає хімік Сергій Бесараб.
Ідеться про те, що в Ізраїлі є легководний реактор басейнового типу IRR-1 на 5 МВт. Розташований він у дослідному центрі «Нахаль Сорек» поблизу населених пунктів Пальмахім та Явні.
«Реактор це на 100 % мирний і перебуває під контролем МАГАТЕ просто як ЗАЕС. Під час вчорашньої ракетної атаки до дослідницького центру ракети долетіти змогли (кажуть про +/- десяток штук). Але якихось значних ушкоджень, на щастя, не завдали. Благо реактор накритий 30-метровим ковпаком із викривлених бетонних смуг», — говорить Сергій Бесараб.
Тимчасом основним центром ізраїльського атомтеху є дослідницький центр Негева, розташований у пустелі Негев на схід від міста Dimona. Повітряний простір над ним закритий для всіх літаків, а територія навколо нього обгороджена та посилено охороняється. Під час Шестиденної війни 1967 року ізраїльська ракета збила ізраїльський винищувач Mirage III, який заблукав і випадково пролетів над Дімоною. 1973 року ізраїльські винищувачі збили рейс 114 авіакомпанії Libyan Arab Airlines, що пролетів над забороненою зоною.
Проте в останні роки ситуація з безпекою Негева погіршилася, розповідає хімік. Наприклад, у 2004 році ізраїльська влада превентивно роздавали тисячам жителів прилеглих територій таблетки йодиду калію. А у 2012 році Комісія з атомної енергії Ізраїлю ухвалила рішення тимчасово зупинити реактор через небезпеку атаки з боку Ірану. У 2012 та 2014 році ХАМАС кілька разів безуспішно обстрілював Центр, а 2021 року сюди навіть майже долетіла сирійська ракета.
З 1963 року в Центрі працює (не під контролем МАГАТЕ) важководний дослідний реактор IRR-2 потужністю 28 МВт. Будівництво почалося в 1958 році за активної допомоги Франції. Про наявність ядерного реактора Ізраїль оголосив ще 1960 року. Вважається, що до 1967 завдяки йому ізраїльська армія мала близько 13 ядерних боєголовок по ~20 кТ кожна.
З огляду на це хімік закликає не радіти «успіхам ХАМАС і солідарності арабських країн».
«Нам усім на руку, щоб ЦАХАЛ якнайшвидше вирішила цю проблему і справа ніколи не дійшла до крайності ("зброї останньої надії")», — наголошує Сергій Бесараб.
Також ми писали про «нову Бучу»: шокуючі фотографії з вулиць ізраїльського міста, зроблені відразу після звільнення від бойовиків.