Івана Купала 2022: як правильно плести вінок, традиції

3 хв на прочитання05 Липня 2022, 16:26
Івана Купала 2024 | як сплести вінок на Купала

У вінок вплітали не просто перші-кращі квіти, а обирали саме такі, які здатні залучити щастя та любов

У ніч з 6 на 7 липня святкують Івана Купала. З давнини збереглася традиція в цю магічну ніч пускати вінки на воду, ворожити на майбутнє та шукати цвіт папороті, який може з’явитися лише на Івана Купала. Які існують традиції та особливості свята – читайте далі.

Івана Купала є одним з найвідоміших народних свят, яке традиційно припадає на 7 липня, проте його починають святкувати вже ввечері 6 липня.

За старим стилем Івана Купала збігався з днем літнього сонцестояння, тому йому придавали особливого значення. Здавна збереглася традиція в цей день стрибати через багаття, ворожити на майбутню долю та плести вінки, які треба пускати на воду.

Івана Купала – це старослов’янське свято, яке вважається одним з чотирьох головних свят сонячного календаря. Свої витоки Івана Купала бере ще з часів язичництва. Свято символізує народження літнього Сонця – Купала.

Після християнізації Київської Русі 7 липня ще доповнилося ім’ям Іоанна Хрестителя (Предтечі), день народження якого збігся з купальським святом.

Традиції та особливості свята Івана Купала

Святкуючи літнє сонцестояння наші предки проводили різноманітні обряди, ворожіння, які були пов’язані з водою, вогнем і травами. З того часу й повелося на Івана Купала стрибати через багаття, омиватися в річці та пускати вінки на воду, а також збирати цілющі трави та опівночі розшукувати магічний цвіт папороті.

Івана Купала відоме своїми цікавими традиціями та ритуалами. Вважається, що ніч на Івана Купала – магічна, тому в цей час не лише здійснюються мрії, але й є можливість дізнатися свою долю.

Та якщо для одних ця ніч є загадковою та цікавою, то інші бояться Івана Купала, адже віддавна існує повір’я, що цієї ночі розгулює нечиста сила. Саме тому слов’яни розпалювали величезне багаття, аби відігнати злих духів.

Купальське багаття розпалювати мала дівчина або жінка, яка наділена функцією дітонародження, адже вогонь мав запліднюючу силу. Наші предки вважали, що багаття – це сонце-ембріон в утробі матері. Якщо жінка бажала народити дитину, вона носила з собою амулет богині Мокоші. Він давав можливість якнайшвидше народити. На святі мали бути всі дівчата та жінки, щоб мати змогу продовжити рід.

Хлопці стрибали у вогонь, щоб визначити, чи чекатиме на них щастя в наступному році. Вважалося, що хто з хлопців найвище стрибнув, того чекає неземне кохання.

Квіти і трави для плетіння вінка

Найпопулярнішою травою для плетіння вінка є Іван-да-Мар'я, ведмеже вухо та богородицька трава. Серед квітів – ромашки та кульбаби. А щоб вінок був оберегом від пристріту вплітали полин та часник. За традицією, квітів у вінку мало бути 12 видів.

У вінок вплітали не просто перші-кращі квіти, а обирали саме такі, які здатні залучити щастя та любов. До прикладу, ромашка – символізувала непорочність, барвінок – для залучення залицяльників, незабудки – щоб не забував коханий, червоний мак – для змін в житті, верес – для залучення успіху, мальва – для залучення любові. Калину у вінок вплітали ті жінки, які хотіли залучити у своє життя материнство.

Плели вінок дівчата ввечері 6 липня. Здійснювався цей процес у магічній, спокійній атмосфері біля водойми. Сплітаючи вінок, дівчата та жінки промовляли молитву, надаючи вінку особливого значення.

Зараз дівчата плетуть вінки лише для веселощів та забави.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: