Іран веде переговори з Росією про постачання комплексів ППО С-400, вони можуть стати на озброєння іранської армії менш як через два роки, пише видання «Важливі історії» з посиланням на Bloomberg. Джерела агентства в Ізраїлі та США кажуть, що це може призвести до нападу Ізраїлю на Іран.
Поява в іранських військових С-400 ускладнить Ізраїлю можливість вразити об'єкти ядерної програми Ірану. Тому ізраїльтяни можуть ухвалити рішення про удар до поставок російських комплексів ППО, зазначає Bloomberg.
«Що більше ми чекаємо, то складніше це зробити [завдати удару по об'єктах в Ірані]. Ми чекали надто довго. Єдине, що зупиняло держави-ізгої від розробок ядерної зброї — це реальна військова загроза чи реальні військові дії», — заявив минулого тижня прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу.
Він додав, що зробить усе, що в його силах, аби не допустити появи в Ірану ядерної зброї.
Комплекс С-400 може вражати повітряні цілі на відстані до 250 кілометрів.
«Що більше у противника засобів ППО, то складніше завдати удару. Зараз ми аналізуємо, коли настане час діяти», — каже Йоссі Купервассер, військовий аналітик і колишній офіцер військової розвідки Ізраїлю.
Ізраїльське керівництво розраховує, що якщо рішення завдати удару по Ірану буде прийнято, головна роль у цій операції буде у США, пише Bloomberg із посиланням на колишнього високопоставленого американського політика. В адміністрації Джо Байдена не виключають силового варіанту, але поки що схиляються до дипломатичного вирішення конфлікту.
Військовий конфлікт з Іраном може дестабілізувати ситуацію на всьому Близькому Сході, зокрема вплинути на постачання нафти.
2015 року Іран підписав «ядерну угоду» з провідними світовими державами — США, Великою Британією, Францією, Німеччиною, Росією та Китаєм. Її метою було запобігти розробці Іраном ядерної зброї в обмін на ослаблення санкцій. У 2018 році США вийшли з угоди.
1 березня після чергової перевірки інспектори Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) повідомили, що знайшли на одному з іранських ядерних підприємств частки урану, збагаченого до 83,7 %, тобто практично до рівня зброї.
Відповідно до своєї зовнішньополітичної доктрини, Іран відмовляє Ізраїлю у праві на існування. Це означає, що якщо в Ірану з'явиться ядерна зброя, це може стати екзистенційною загрозою для Ізраїлю. Зараз іранська влада, зокрема, постачає зброю ліванському угрупованню «Хезболла», а Ізраїль організує атаки на військові та ядерні об'єкти Ірану. Останній такий удар було завдано заводу Міноборони Ірану в Ісфахані.
Влітку 2022 року Іран почав постачати Росії дрони-камікадзе Shahed. Під маркуванням «Герань-2» російська армія використовує їх для ударів по українській інфраструктурі. У листопаді видання Washington Post писало, що Росія за допомогою Ірану планує налагодити виробництво дронів-камікадзе на своїй території. Восени західні ЗМІ, наприклад, Washington Post та CNN, писали, що Іран може розпочати постачання до Росії балістичних ракет. У грудні радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк говорив, що на той момент постачання ракет не було, оскільки на Іран чинився «величезний дипломатичний тиск».
Окрім того, «не можеш дати ППО — рознеси те, що воно має збивати»: експерт пояснює, що удари по Ірану — це «останнє попередження».