Догори
Дати відгук

Інсульт: яким має бути маршрут пацієнта, щоб уникнути інвалідності

Міжнародна статистика свідчить, що у пацієнтів, які прибувають у відділення невідкладної допомоги протягом трьох годин після появи перших симптомів, рідше виникає інвалідність через три місяці після інсульту, ніж у тих, хто отримує допомогу із затримкою.

2 хв на прочитання03 Лютого 2021, 14:00
Наслідки інсульту. Фото ілюстративне Наслідки інсульту. Фото ілюстративне
Поділитись:

Кілька днів тому очільник МОЗ заявив, що у наступні дев’ять років гострий мозковий інсульт в Україні будуть лікувати за європейською стратегією боротьби з інсультом.

Національна служба здоров’я України уклала договори із 192 медзакладами на надання допомоги пацієнтам з гострим мозковим інсультом. Ці лікарні здатні забезпечити роботу в цілодобовому режимі та мають КТ- або МРТ-апарати для проведення обстеження, медперсонал належної кваліфікації.

Як інформують у службі, до пакету послуг із лікування інсульту, який пацієнт отримує безоплатно, включено:

  • діагностика — комп'ютерна томографія, магнітно-резонансна томографія, екстрені лабораторні дослідження;
  • проведення тромболітичної терапії за потреби;
  • цілодобовий моніторинг стану пацієнта;
  • медична реабілітація в гострому періоді.

Яким має бути алгоритм дій, щоб уникнути інвалідності:

  1. Терміново викликати швидку допомогу за номером 103. Максимально точно описати симптоми та стан людини. Після дзвінка на 103 диспетчер негайно направить бригаду швидкої допомоги до такого пацієнта.
  2. Під час очікування бригади швидкої, людині з підозрою на інсульт слід забезпечити спокій,  не давати  їсти та пити, знайти та приготувати лікарські засоби, які приймає людина постійно.
  3. Бажано  зафіксувати появи перших ознак мозкового інсульту, щоб лікарі вирахували вікно терапевтичних можливостей — 4,5 години. Важливо, щоб пацієнту почали надавати кваліфіковану медичну допомогу саме в цьому проміжку часу. Це допоможе йому максимально відновитись після перенесеного інсульту та повернутись до нормального життя.
  4. Сімейному лікарю в разі підозри на інсульт дзвонити не потрібно. Екстрену медичну допомогу пацієнт отримає у будь-якому разі, навіть без декларації з лікарем первинки.
  5. Людину з підозрою на гострий мозковий інсульт бригада екстреної медичної допомоги повинна доправити безпосередньо в той медзаклад, який уклав договір із НСЗУ на надання послуг із лікування інсульту. Навіть, якщо такий медзаклад розташований в іншій області, але є ближчим до місця перебування пацієнта. Основна умова — час доїзду швидкої не більше години.
  6. Пацієнта з підозрою на інсульт не повинні транспортувати до будь-якої найближчої лікарні, де немає апаратів МРТ чи КТ. Без них неможливо навіть точно встановити діагноз.

Як стало відомо раніше, з 1 квітня 2021 року держава за Програмою медичних гарантій виділить більше коштів для доступного лікування інфарктів та інсультів. Адже серцево-судинні захворювання є причиною переважної більшості смертей, які фіксуються в Україні щороку. 

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.