- Головна
- Новини
- Еко
- Тварини & рослини
- Хвостаті, безхвості, волохаті і без хутра: сьогодні Всесвітній день тварин
Хвостаті, безхвості, волохаті і без хутра: сьогодні Всесвітній день тварин
Всесвітній день тварин відзначається щороку 4 жовтня.
Всесвітній день тварин відзначається щороку 4 жовтня. Сьогодні ми маємо привід не тільки згадати про домашніх улюбленців та диких видів, а й замислитися про екологічну ситуацію у всьому світі. Адже через зміни клімату, безвідповідальну людську діальність, вирубку лісів, екологічні катастрофи гинуть не тільки окремі представники фауни, а зникають цілі види.
Захист тварин від вимирання — це необхідність, яка виходить за межі турботи про природу. Тварини відіграють важливу роль у підтримці екосистем, від яких залежить життя на планеті. Втрата одного виду може спричинити незворотні зміни, які вплинуть на харчові ланцюги, родючість ґрунту та регулювання клімату.
Збереження біорізноманіття сприяє стабільності природного середовища та забезпечує майбутнім поколінням можливість користуватися всіма перевагами природних багатств.
Лише від нас залежить, яких тварин побачать майбутні покоління людей: справжніх чи механічних подоб. У XXI столітті оголосили вимерлими 14 видів тварин:
- Піренейський козеріг;
- Пo'o-Улі (Чорнолиця квіткарка) з Гавайїв;
- Помаранчева жаба з Коста-Ріки;
- Жаба Ередіа з Коста-Ріки;
- Китайський веслоніс (риба);
- Китайський річковий дельфін;
- Нетопир острова Різдва (вид кажана);
- В'єтнамський носоріг;
- Західний чорний носоріг (Камерун);
- Абінгдонська слонова черепаха;
- Пірникоза Алаотра (птах з Мадагаскару);
- Тайванський димчатий леопард;
- Довгощелепа тристамела (риба з Галілейського моря в Ізраїлі);
- Східний Кугуар (один з видів пуми з континентів обох Америк).
Хоча відомо кілька випадків, коли оголошений вимерлим вид знаходили у дикій природі знову — це радше виняток з загальної ситуації. У найближче століття вимирання загрожує понад 1 мільйону видів тварин і рослин, переважно через діяльність людини.
За інформацією Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, 20% заповідних територій країни, а також 600 видів тварин і 750 видів рослин і грибів зазнали шкоди внаслідок бойових дій. Через це, в Україні, вже зникли або ризикують зникнути 20 видів живих істот – пише видання Interia Zielona. Серед цих видів і 4 види тварин:
- Вихухоль – комахоїдний вид, близький родич крота, їжака або землерийок, але міцно пов’язаний з водним середовищем;
- Піщаний сліпак, який зустрічався на дуже обмеженій території у Херсонській області;
- Сарматська шемайя – ендемічний для України вид коропових риб;
- Чорний піскар Gobio delyamurei – ця риба зустрічалася лише на короткій ділянці струмка нижче Української Чорної ущелини.
Захист тварин від вимирання є критично важливим для підтримки природної рівноваги та збереження біорізноманіття, яке безпосередньо впливає на життя людей. Зникнення окремих видів, як-от бджіл або морських ссавців, здатне викликати ланцюгові реакції, що призведуть до загострення кліматичних проблем, деградації ґрунтів і зменшення врожайності.
Захист тварин також важливий з етичної точки зору — як підтримка тих, хто не може боротися за своє виживання самостійно. Крім того, збереження тваринного світу має велике значення для культурного, наукового та естетичного розвитку людства.
Більше новин читайте на GreenPost.