Гине від 10 до 40 % хворих: лікар розповідає, на що здатні кліщі

3 хв на прочитання04 Червня 2023, 16:12
Фото з відкритих джерел

І як від них уберегтися.

Маленький кліщ може спричинити великі проблеми. Про це розповідає лікар Олександра Литкіна.

Кліщі можуть передавати кримську геморагічну лихоманку. Цю хворобу ще називають лихоманкою Крим-Конго, при якій ушкоджуються крихітні кровоносні судини. У місцях ушкоджень утворюється багато мікротромбів, які мають закривати «пробоїни». Але цей процес не може тривати вічно, тому що запаси білків системи згортання виснажуються. В результаті починаються кровотечі, які важко зупинити. Тому всі захворювання з таким механізмом називаються геморагічними лихоманками, від слова haemorrhagia — кровотеча.

Захворювання викликають нейровірус родини Bunyaviridae. Самі собою вони погано виживають у зовнішньому середовищі, тому їм потрібні тварини-переносники — кліщі Hyalomma. Лихоманка Крим-Конго поширена там, де вони живуть: на території Португалії, Франції, Греції, Угорщини, Албанії, Косова, Македонії, Болгарії, Молдови, України, Киргизстану, Таджикистану, Узбекистану, Туркменістану, Казахстану, Китаю, Монголії та на півдні Росії.

Людям інфекція передається при укусах кліщів або заражених тварин, наприклад, під час і відразу після забою. Часто хворіють люди, зайняті у промисловому тваринництві, туристи та мешканці сільської місцевості. Від людини до людини кримська геморагічна лихоманка може передаватися при контакті з кров'ю, виділеннями та іншими інфікованими рідинами, наприклад при неналежній стерилізації медичного обладнання.

Симптоми пропасниці з'являються не відразу після зараження. Якщо вірус потрапив в організм внаслідок укусу кліща, інкубаційний період становитиме 1-3 дні (максимум 9). Якщо через контакт з інфікованою кров'ю чи іншими рідинами — 5-6 днів (максимум 13). Потім з’являються інші симптоми:

Кримська геморагічна лихоманка може призвести до шоку та недостатності нирок, легень і печінки. Без лікування це може настати після п'ятого дня захворювання. За різними оцінками, гине від 10 до 40 % хворих. ВООЗ вважає, що від 30 %. Смерть настає другого тижня. У пацієнтів, що одужують, поліпшення зазвичай починається на 9-й або 10-й день після початку хвороби.

Щоб будь-якому кліщу було важко до вас дістатися:

✔ Носіть одяг з довгими рукавами та штанинами.

✔ Вибирайте світлі речі, тому що на них простіше помітити кліща.

✔ Обробляйте себе та одяг акарицидними засобами, наприклад на основі перметрину.

✔ Регулярно оглядайте себе й одяг, аби встигнути змахнути дрібного ворога до того, як він укусить.

✔ Уникайте місць, де може бути багато шкідників, особливо в період їхньої активності.

✔ Захищайте тварин від кліщів і проводьте боротьбу з ними в приміщеннях, де живе худоба й інші мешканці ферми.

Нагадаємо, сезон кліщів оголошено відкритим: як не стати жертвою.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: