«Гонка озброєнь для СРСР закінчилась розвалом»: експерти пояснюють, що важливого сказав Путін, доки зала боролася зі сном

6 хв на прочитання22 Лютого 2023, 01:02

Путін оголосив про зупинення участі РФ у договорі про стратегічні наступальні озброєння. Це єдиний суттєвий момент у його промові.

Учорашній виступ Володимира Путіна перед Федеральними зборами (так зване послання) був довгоочікуваною подією. Експерти висували найрізноманітніші припущення про зміст цієї промови: скаже щось на кшталт «я устал, я ухожу» і передасть владу Дмитру Медведєву, буде змушений зреагувати на несподіваний візит до Києва Джо Байдена чи вдасть, що нічого не сталося. Виявилося, що рацію мали останні.

Виступ президента РФ тривав 1 годину 45 хвилин і становив фактично компіляцію з усіх його попередніх промов. Під час виступу Путін згадав:

Один із найвідоміших російських опозиційних журналістів Олександр Невзоров кваліфікував «обряд щорічного послання» як «звичайну нуднятину, давно заїжджену платівку».

«Путін за традицією таких заходів розмовляє старочекістською говіркою давньосовкової мови. У перекладі на російську: Путін обіцяє подальше зубожіння країни, стабільну розруху, труп із медаллю в кожній родині, гарантує не менше мільйона фронтових втрат тільки цього року, цілковиту ізоляцію країни, репресії, розвиток традиції тортур, судове беззаконня тощо.

Все, як зазвичай», — сказав він.

Відомий український блогер Дмитро Катрич припускає, що виступ потрібен був Путіну для того, щоби просто нагадав про себе.

«Єдина важлива заява — призупинення участі в договорі СНО-ІІІ — була розмита півторагодинною боротьбою зали зі сном. І це значно знизило ефект заяви.

Підбірка фото слухачів у залі під час виступу Володимира Путіна перед Федеральними зборами — агентство «ноу фейк»

Він багато замовляв зуби буденними справами всередині Росії, наприклад, проектом закону про екотуризм (ага, це суперактуально). А наприкінці тупнув ніжкою — вийшов із СНО-ІІІ та пригрозив ядерними випробуваннями. Це можна розглядати як елемент торгу із Заходом. Що попросить натомість — озвучить через Лаврова чи іншим шляхом», — вважає експерт.

Що ж насправді означає ця заява, на яку не зреагували заколисані промовою Путіна слухачі?

«Дзеркало» наголошує, що Путін зазначив: Росія не виходить із договору, а лише припиняє свою участь. Це рішення він назвав вимушеним і ухваленим на тлі того, що ядерні країни продовжують розвивати свої озброєння, а НАТО наполягає на доступі до російських ядерних об'єктів.

При цьому, зазначив він, Москві не дають проводити повноцінні інспекції в рамках СНО, а заявки на огляди тих чи інших об'єктів залишаються без відповіді чи відхиляються з формальних причин.

Путін також заявив, що має інформацію про причетність Заходу до спроб ЗСУ завдати ударів по базах російської стратегічної авіації. Мовляв, у таких умовах Росія неспроможна допускати західних інспекторів за свої об'єкти. Окрім того, президент Росії розцінив заяву НАТО із закликом до Москви виконувати свої зобов'язання щодо СНО-ІІІ як готовність брати участь у контролі за стратегічними озброєннями. Тому у разі відновлення переговорів про ДСНО потрібно врахувати НАТО.

«НАТО фактично зробило заявку, щоб стати учасником Договору про стратегічні наступальні озброєння. Будь ласка. Така постановка давно назріла. Ядерні арсенали є не лише у США і теж спрямовані проти Росії», — сказав Путін.

Він наголосив, що перший ДСНО був укладений зовсім в інших умовах, коли Росія та США не сприймали одне одного як суперників. Тепер, на його думку, США висувають Росії ультиматуми.

За словами Путіна, Москва має дані про те, що в США ведеться розробка нових видів ядерних боєприпасів і що Вашингтон замислюється про натуральне випробування ядерної зброї. Якщо США проведуть випробування нової ядерної зброї, Росія зробить те саме, паритет має бути збережений, попередив він.

Ідеться про договір про СНО-ІІІ — останній договір Росії та США щодо заходів щодо подальшого скорочення та обмеження стратегічних наступальних озброєнь. Він був підписаний 8 квітня 2010 року в Чехії президентами Росії та США — Дмитром Медведєвим і Бараком Обамою.

Договір передбачав реальні, перевірені та незворотні скорочення стратегічних наступальних озброєнь. У результаті таких скорочень сумарні кількості коштів СНО, що є у сторін, через сім років після набрання чинності договором (до лютого 2018 року) і надалі не повинні перевищувати:

Кожна зі сторін має право самостійно визначати склад і структуру своїх стратегічних наступальних озброєнь у сумарних межах, встановлених договором (може нарощувати їхню кількість, діючи в рамках документа). У ньому зафіксовано заборону на базування СНО за межами національної території.

У 2021 році президенти Росії та США Володимир Путін та Джо Байден ухвалили рішення про продовження дії Договору про скорочення й обмеження стратегічних наступальних озброєнь (СНО-III) до 5 лютого 2026 року.

У січні цього року Держдеп США заявив про два епізоди порушення ДСНО з боку Росії: блокування інспекцій ядерних об'єктів і відмову від зустрічі для обговорення перешкод, що виникли в ході реалізації угоди (Росія відмовилася від участі засідання комісії з ДСНО, яка планувалася з 29 листопада по 6 грудня 2022 року в Каїрі, пояснивши це ворожістю США).

«Цей договір і так особливо не діяв. Інспекції, які проводилися, були суто номінальними та не давали особливо жодної інформації. Все, що США потрібно знати про російську ядерну зброю, вони знають із супутників», — переконаний Дмитро Катрич.

«Власне, Росія вже давно не допускає до своїх шахт експертів, ми не знаємо навіть, у якому стані ці боєголовки там знаходяться.

Що стосується цього договору, в мене з цього приводу є великий оптимізм, тому що гонка озброєнь для Радянського Союзу закінчилась розвалом Союзу. Я дуже сподіваюся, що рано чи пізно Російська імперія закінчить так само», — сказав голова правління Інституту світової політики Віктор Шлінчак.

Нагадаємо, Путін натякнув на використання ядерної зброї та заявив, що РФ призупиняє участь у договорі про СНО: подробиці промови.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: