Догори
Дати відгук

Герої Чорнобиля: подвиг, біль і потреби ліквідаторів аварії на ЧАЕС

14 грудня Україна вшановує День ліквідатора аварії на Чорнобильській АЕС.

3 хв на прочитання14 Грудня 2024, 20:38
ФОТО: «Тим, хто врятував світ»: пам'ятник ліквідаторам аварії на ЧАЕС, встановлений у місті Чорнобиль ФОТО: «Тим, хто врятував світ»: пам'ятник ліквідаторам аварії на ЧАЕС, встановлений у місті Чорнобиль
Поділитись:

14 грудня Україна вшановує День ліквідатора аварії на Чорнобильській АЕС – день людей, які ціною власного здоров’я і життя зупинили одну з найбільших техногенних катастроф в історії людства. У цей день ми згадуємо героїзм тих, хто, не звертаючи увагу на наслідки, кинувся в епіцентр радіаційного лиха, щоб захистити країну та світ від ще більшої трагедії.

26 квітня 1986 року четвертий енергоблок Чорнобильської атомної електростанції вибухнув. Наслідки аварії були жахливими: величезна кількість радіоактивних речовин потрапила в атмосферу, спричинивши забруднення не лише України, але й значної частини Європи. Після вибуху сотні тисяч людей – пожежники, військові, медики, інженери, будівельники – були мобілізовані для ліквідації наслідків.

Ліквідатори працювали в надзвичайно складних умовах. У перші години після аварії вони навіть не мали достатнього захисту від радіації, часто виконуючи завдання у звичайному одязі або мінімально захищеному спецспорядженні. Радіаційний фон у зоні вибуху перевищував допустимі норми у десятки тисяч разів, але ці люди йшли до реактора, гасили пожежу, розчищали завали, а пізніше будували величезний «саркофаг» розміром з 10 футбольних полів, щоб накрити зруйнований енергоблок. Наразі цей обʼєкт «Укриття» є найдорожчим збудованим обʼєктом в Україні та найбільшою пересувною сталевою конструкцією у світі – на нього витрачено €2,1 млрд, а будівництво тривало з 2012 по 2019 рік.

Ціною такого героїзму ліквідаторів стали численні жертви. Багато ліквідаторів загинули від променевої хвороби у перші місяці після аварії. Ті, хто вижив, стикаються з численними проблемами зі здоров’ям: онкологічними захворюваннями, серцево-судинними хворобами, порушеннями імунної системи, дисциркуляторною енцефалопатією – хронічною недостатністю мозкового кровообігу. Більшість з ліквідаторів отримали інвалідність.

Однак, крім проблем зі здоров’ям, ліквідатори часто стикаються з байдужістю суспільства та недоліками соціального захисту. Пільги, які держава гарантувала ліквідаторам, нерідко не реалізуються належним чином. Вони потребують якісної медичної допомоги, реабілітації, матеріальної підтримки. Багато ліквідаторів, особливо в похилому віці, почуваються забутими, хоча саме завдяки їхній жертві сьогодні мільйони людей можуть жити спокійно та на своїй землі.

Ліквідатори Чорнобильської аварії врятували не лише Україну, а й світ від катастрофи глобального масштабу, адже радіація не знає кордонів та в перші дні частина радіоактивної хмари поширилась навіть на Швецію. Подвиг ліквідаторів – це приклад безмежної мужності та відданості людству. Вони довели, що людська солідарність і самопожертва здатні протистояти навіть найбільшим викликам.

Сьогодні важливо не лише згадувати їхню роль, а й реально підтримувати їх. Вшанування подвигу ліквідаторів має супроводжуватися конкретними діями – покращенням медичних послуг, виплатами компенсацій, соціальною адаптацією. Ми повинні піклуватися про цих людей і пам’ятати, що їхній внесок у збереження нашого довкілля – неоціненний і є частиною як національної памʼяті українців, так і частиною світової історичної спадщини.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Енерго
Нові правила надання житлових субсидій в Україні
В Україні змінюється система надання житлових субсидій у 2025 році
1 хв на прочитання6 годин тому
ФОТО: У Каліфорнії горіла найбільша у світі акумуляторна електростанція / Bloomberg
На великій акумуляторній електростанції у Каліфорнії спалахнула пожежа
1 хв на прочитанняВчора
ФОТО: ілюстративне
Завдання влади щодо "гігавату генерації" торік виконано лише на 20%
1 хв на прочитанняВчора
ФОТО: ілюстративне
Україна через дії агресора торік втратила понад 9 ГВт електроенергії
1 хв на прочитання17 Січня 2025
Галущенко у парламентській залі озвучив прогноз щодо тарифів на елетроенергію
1 хв на прочитання17 Січня 2025
За пів року банки профінансували проєкти з енергонезалежності на 10,5 млрд грн
1 хв на прочитання17 Січня 2025
Комітет ВР з енергетики підтримав закупівлю обладнання для добудови Хмельницької АЕС
1 хв на прочитання16 Січня 2025
Американська торговельна палата виступила проти підвищення залізничних тарифів Укрзалізниці
1 хв на прочитання16 Січня 2025