Гендерне насильство: що робиться на захист жінок (і чому цього недостатньо)
Резонансні випадки сексуального насильства викликають обурення в усьому світі.
Суд у справі про масове зґвалтування Жизель Пеліко у Франції та інші не менш гучні випадки сексуального насильства викликали обурення в усьому світі. Deutsche Welle розповідає, які заходи вживаються для запобігання гендерному насильству в деяких країнах.
Франція: Жизель Пеліко стає іконою фемінізму
Справа Жизель Пеліко вразила Францію й увесь світ. Її чоловік протягом багатьох років накачував 72-річну жінку наркотиками, запрошував незнайомців ґвалтувати її, а також ґвалтував її сам. Чоловік зняв 200 випадків, і ці кадри тепер служать доказом у ході судового процесу проти нього і 50 інших чоловіків.
У вересні кілька тисяч людей вийшли на вулиці міст по всій Франції, скандуючи: «Ми всі — Жизель!» Але, на думку Ельке Фернер, очільниці «ООН-жінки» в Німеччині, цього недостатньо. Політик та багаторічний експерт з прав жінок зазначає, що у французькому кримінальному праві відсутній принцип «ні — значить, ні», що ускладнює покарання злочинців.
Індія: дискримінація та жінконенависництво тривають
Нещодавнє зґвалтування та вбивство 31-річної асистентки лікаря знову викликали хвилю громадського обурення та масові протести в Індії. Працівники державних лікарень оголосили страйк, а в Західній Бенгалії посилили покарання за зґвалтування.
Проте активістка Ранджана Кумарі наголошує, що ситуація не покращується: насильство у публічних місцях і переслідування жінок продовжують зростати, особливо серед меншин та нижчих каст.
«Випадків, коли влада намагається приховати інформацію, було багато, іноді чиновники відмовляються приймати заяви від жінок. Справам потрібно від 10 до 15 років, щоб добитися хоч якогось правосуддя. Отже, не працюють ці інститути. Потрібно почати забезпечувати правосуддя, інакше злочинці будуть дедалі нахабнішими», — сказала Кумарі.
Мексика: жінки повстають проти феміциду
Щороку сотні жінок стають жертвами феміциду в Мексиці, тобто їх убивають лише за те, що вони жінки. У 2023 році зареєстровано 827 випадків, але реальні цифри, ймовірно, значно вищі.
У чому причина? Експерти пов'язують високі показники негативної тенденції зі свідомістю чоловічої переваги, що глибоко вкоренилася, і проблемною системою правосуддя. Масштаби мізогінії спровокували потужні протести, спрямовані на підвищення суспільної свідомості та відповідальність влади.
Феміністський рух продовжує набирати сили, й тепер усі погляди прикуті до першої жінки-президента країни Клаудії Шайнбаум, яка обіцяє покращити захист для жінок.
Німеччина: необхідні додаткові реформи
З 2013 року в Німеччині користувачі в соціальних мережах використовують хештег #aufschrei, щоб обговорювати сексизм і насильство, що стало поштовхом для суспільного діалогу. Було впроваджено деякі зміни: з 2015 року доступні безрецептурні протизаплідні пігулки, а з 2016 року ухвалено закон, що зміцнює поняття зґвалтування.
Ельке Фернер наголошує на важливості реалізації Закону про плановану допомогу у боротьбі з насильством, який забезпечить законні права жертв домашнього насильства на захист і встановить стандарти для жіночих будинків.
За офіційними даними, торік від домашнього насильства в Німеччині постраждали 250 тисяч людей, і кожні другий-третій день жінка вмирає внаслідок насильства з боку партнера.
Більше новин читайте на GreenPost.