Догори
Дати відгук
  • Головна
  • Новини
  • Гелловін: свято на рубежі сезонів, що обросло містикою і забобонами

Гелловін: свято на рубежі сезонів, що обросло містикою і забобонами

Церква і держава не спонукають, та все більше українців приєднуються до відзначення свята.

3 хв на прочитання31 Жовтня 2024, 11:57
ФОТО: Святкування Гелловіну ФОТО: Святкування Гелловіну
Поділитись:

У ніч проти 1 листопада у різних країнах світу святкують Гелловін. Глобалізація робить свою справу, тож цю традицію активно переймають і в Україні. І хоч Православна церква закликає українців не відзначати це свято як чуже місцевим звичаям і віруванням, та щоб не травмувати військовий і дітей, що постраждали внаслідок агресії проти України, проте геловінська тематика щільно посіла своє місце у товарних пропозиціях магазинів і торговельних інтернет ресурсів, у меню кав'ярень і ресторанів та в порядку денному розважальних заходів садочків і шкіл.

Походить Гелловін з давніх кельтських традицій, де свято Самайн знаменувало завершення сезону збору врожаю та початок холодної пори року. Кельти вірили, що цього дня межа між світом живих і мертвих стає настільки тонкою, що духи можуть повернутися на землю.

Сьогодні ж Гелловін асоціюється з яскравими костюмами, тематичними вечірками та, звичайно ж, ліхтарями з гарбузів, які називають "світильниками Джека". Діти ходять від дому до дому, вигукуючи "цукерки або смерть", просячи солодощі у сусідів.

У країнах Західної Європи і США це свято відзначають дуже масштабно: влаштовують паради, прикрашають будинки павутинням, скелетами, кажанами і навіть облаштовують "будинки жахів" для любителів гострих відчуттів.

В Україні Гелловін також став популярним, особливо серед молоді. Хоча це свято не має коренів у місцевій культурі, та багато людей із задоволенням долучаються до святкування, сприймаючи його як можливість виявити креативність та поекспериментувати з образами. У містах України можна знайти тематичні вечірки, фотозони з гарбузами та декораціями, а в кафе та ресторанах часто пропонують спеціальне "гелловінське" меню з напоями та стравами у вигляді привидів, павуків та інших страшних персонажів.

Багато дітей та підлітків вдягають декоровані костюми та беруть участь у шкільних заходах. Часто такі заходи поєднуються з інтерактивними розповідями про історію свята та кельтські традиції, а також конкурсами на найкращий костюм або найбільш страхітливий грим.

Хоча Гелловін не є традиційним українським святом, він гармонійно вписується у сучасну культуру, дозволяючи українцям приєднатися до глобального святкування та відчути атмосферу магічної ночі.

Напередодні 31 жовтня і 1 листопада, коли у західній традиції відзначається День всіх святих, жителі західних регіонів України приділяють багато уваги догляду за місцями поховань. Прибирання кладовищ перед цими датами – традиція, яка є значущою для багатьох родин. Адже цей час спонукає згадати про померлих близьких і вшанувати їхню пам’ять.

На могилах рідних прибирають сухе листя, бур’яни, оновлюють квіти, встановлюють свічки і лампадки. Такий догляд символізує повагу до минулих поколінь та бажання зберігати пам'ять про них живою. Окрім прибирання, деякі люди залишають квіти або прикрашають могили символами, які мають релігійне чи духовне значення.

Церква сприяє збереженню цієї традиції, організовуючи дні пам’яті, коли віряни можуть спільно відвідати кладовища та провести молитви за душі померлих. Крім того, в цей період часто ініціюються колективні суботники, щоб не тільки власні родинні могили, а й загалом кладовища були чистими та доглянутими.

Ця традиція має не тільки релігійне, але й соціальне значення. Для багатьох людей це спосіб провести час із рідними, об'єднатися в пам'ять про близьких, поділитися історіями та згадати важливі моменти з життя тих, кого вже немає поруч. Водночас таке прибирання перед Гелловіном і Днем всіх святих дає можливість зберігати місця поховання в охайному стані, що є виявом поваги до минулого.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.