Фтор у воді та зубних пастах: науковці застерігають

2 хв на прочитання15 Квітня 2025, 06:30
Зображення згенеровано ШІ

Рівні фтору, які асоціювалися зі зниженням когнітивних здібностей, були нижчими за порогові значення ВООЗ і ЄС.

На Заході фторована питна вода давно вважається ознакою якості та важливим елементом профілактики карієсу, адже фтор зміцнює зубну емаль. В Україні також популярні зубні пасти з фтором, які рекламуються як ефективний засіб для захисту зубів. Проте нове дослідження попереджає: надмірний вплив фтору, особливо в пренатальний період і дитинстві, може мати негативні наслідки для когнітивного розвитку.

Дослідження, проведене в рамках проекту MINIMat у сільській місцевості Бангладеш, показало, що вплив фтору під час вагітності й у дитячому віці може бути пов’язаний зі зниженням когнітивних здібностей у дітей. Результати опубліковано в журналі Environmental Health Perspectives командою науковців під керівництвом Марії Кіпплер із Каролінського інституту в Швеції.

У дослідженні взяли участь 500 пар мати-дитина, які входили до довгострокового проекту MINIMat (Maternal and Infant Nutrition Interventions in Matlab). Дослідники вимірювали концентрацію фтору в сечі вагітних жінок на 8-му тижні вагітності, а також у їхніх дітей у віці 5 і 10 років за допомогою іон-селективного електрода з коригуванням на питому вагу. Окрім того, когнітивні здібності дітей оцінювали у віці 5 і 10 років за допомогою стандартизованих тестів.

Результати показали, що вищі концентрації фтору в сечі матерів під час вагітності асоціювалися зі зниженням когнітивних показників у дітей. Найпомітніший вплив фтору спостерігався на здібності до перцептивного мислення (здатність інтерпретувати та обробляти сенсорну інформацію), а також на вербальні навички. Стать дітей не показала чітких відмінностей у впливі фтору.

Важливо зазначити, що рівні фтору, які асоціювалися зі зниженням когнітивних здібностей, були нижчими за порогові значення ВООЗ і ЄС для фтору у питній воді. Дослідники наголошують, що ці результати стосуються природного вмісту фтору в питній воді в Бангладеш, який є порівнянним із рівнями в багатьох інших країнах. Вони закликають до подальших досліджень, щоб уточнити безпечні межі вмісту фтору в питній воді й інших джерелах.

Більше новин читайте на GreenPost.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: