Президент Франції Емманюель Макрон і прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон на зустрічі 31 жовтня в Римі на саміті G20 не змогли домовитися щодо спірного питання — риболовлі в Ла-Манші. Про це повідомляє Associated Press.
Сварка між країнами щодо ліцензій на вилов риби у прибережних водах Великої Британії розпочалася після Brexit. AP зазначає, що нині є загроза, що протягом декількох днів вона переросте «в руйнівну французьку блокаду британських човнів».
Уряд Великої Британії заявив після цього, що під час зустрічі Джонсон «знову висловив свою глибоку стурбованість» риторикою Франції та «висловив сподівання, що французький уряд знизить ескалацію конфлікту».
«Французи повинні будуть вирішити, чи хочуть вони відійти від загроз, які вони створили останніми днями… Деескалація має йти з їхнього боку», — заявив представник Джонсона Макс Блейн.
Водночас французька сторона повідомила: Макрон наголосив Джонсону на необхідності «дотримуватися зобов'язань», узятих на себе Великою Британією та Європейським союзом у межах угоди про Brexit. Франція стоїть на своєму та вимагає видати ліцензії.
Париж зазначає, що попереду ще одні переговори для «послаблення напруженості». Однак у Лондоні заперечили, що такі переговори заплановані.
Рибний вилов — це крихітна частка економік цих країн, але вона має велике символічне значення для них. Вихід Великої Британії з Євросоюзу означав, що країна почне контролювати, хто ловить рибу в її водах.
Повідомляється, що Франція стверджує, що деяким суднам відмовили в дозволі на вилов риби у водах, у яких вони ходили тривалий час. У Лондоні заявляють, що задовольнили 98 % заявок від суден ЄС, а суперечка зводиться лише до кількох десятків французьких човнів із неправильно оформленими документами.
Але міністр із європейських справ Франції Клеман Бон звинувачує Велику Британію у порушенні угоди про Brexit, підписаної обома сторонами.
«Для ЄС загалом видали приблизно 90 % очікуваних ліцензій, але всі непогодження стосуються Франції», — стверджує Бон.
Франція пригрозила заборонити британським суднам заходити до деяких своїх портів і посилити перевірки човнів і вантажівок, які перевозять британські товари, якщо ліцензії не видадуть до 2 листопада.
Навесні 2021 року риба вже сварила Велику Британію та Францію. Приблизно 60 французьких рибальських човнів перебували у порту Джерсі, блокуючи виїзд звідти для інших човнів. До такого кроку рибалки вдалися після того, як британська сторона висунула додаткові вимоги для рибальства у своїх водах.
Париж тоді також заявляв, що ці вимоги порушують умови торговельної угоди, підписаної між Великою Британією та ЄС після Brexit. Таку саму оцінку їм надала і Європейська комісія.
Проблема рибальства була каменем спотикання у перемовинах ЄС і Великої Британії про торгівлю після Brexit. З одного боку, рибалки з ЄС щороку виловлюють у британських водах риби на понад 600 млн фунтів стерлінгів; з іншого, ринок ЄС — основний для збуту Лондоном свого вилову (три чверті у 2019 році).