Подальший розвиток людства без цифрових технологій неможливий. Тому тема, як знизити негативний вплив гаджетів та електронних пристроїв на здоров'я людини, особливо дітей і підлітків, навряд чи перестане бути актуальною в осяжному майбутньому.
Доктор медичних наук Маргарита Дев’ялтовська розповіла, які побічні ефекти має глобальна цифровізація всіх сфер життя і що потрібно робити, щоб мінімізувати тягар наслідків.
Поява та широке поширення електронних пристроїв з одного боку дозволило людству зробити величезний крок у розвитку, з іншого — призвело до появи у міжнародній класифікації хвороб нової патології категорії залежностей. Є багато термінів: комп'ютерна залежність, інтернет-залежність, залежність від комп'ютерних ігор, екранна залежність… Але суть їхня зводиться до одного: людина втрачає можливість контролювати своє ставлення до електронного пристрою.
Залежність від гаджетів має самі ознаки, що й інші залежності:
На рівні фізіології організму ті зміни, які дає екранна залежність, викликають у структурах головного мозку — насамперед у лобових частках — такі ж зміни, які відбуваються при вживанні психоактивних речовин. Це структурні зміни мозку, своєю чергою, призводять із часом до глибших змін психіки, ніж просто психологічні проблеми.
Мозок дитини найактивніше розвивається до 3-річного віку. І що більший вплив екрану на дитину до 3 років, то гірше ростуть нейрони. Тобто це прямий вплив на структуру мозку.
На жаль, сьогодні ми маємо ситуацію, коли однорічна дитина з гаджетом у руках — звичайна справа. Іноді це навіть є предметом гордості для батьків. Наприклад, коли малюк у 9 місяців розуміє, що на кнопки телефону потрібно натискати, щоби картинка змінилася. Або у півтора року легко вмикає мультики на планшеті чи комп'ютері, батьки сприймають це як неабиякі розумові здібності дитини.
Але насправді все не зовсім так. Ця медаль «геніальності» має і зворотний бік. Електронні пристрої впливають не лише на структури мозку, не лише на психіку, а й на когнітивний розвиток дитини.
Ба більше, екран впливає на швидкозростаючий мозок дитини ще внутрішньоутробно. Вплив екрану призводить до того, що відбувається когнітивна дезорганізація, тобто якщо під час вагітності мама проводить більшу частину часу в гаджетах, спілкується з подругами в режимі онлайн, то дитина ще внутрішньоутробно позбавлена тактильної, сенсорної й адекватної аудіовізуальної стимуляції.
Негативний вплив гаджетів загрожує також низкою соматичних розладів. Найбільш часті з них: порушення сну, подразнення очей і зниження гостроти зору, проблеми з поставою та хребтом, карпальні прояви, коли у дитини болить рука через те, що постійно напружені м'язи; головний біль і багато іншого. Хотілося б, аби батьки вживали заходів ще до того, як у дитини почнуться проблеми із самопочуттям, поведінкою, коли вона почне пропускати школу, з'являться порушення поведінки та виражена симптоматика з боку нервової системи. Адже життя таке, що дитина має вступати у взаємодію з оточуючими людьми та з навколишньою реальністю. Погано, якщо дитина відчуває ейфорію і загалом почувається комфортно, тільки коли перебуває у своєму улюбленому ірреальному світі, а спроби витягти її звідти викликають дратівливість та агресію. Ці ситуації досить часто призводять до хвороб і розладів, які доводиться лікувати. Це депресії у дітей, стресовий розлад і те, що перебуває у зоні особливої уваги — суїцидальна поведінка.
Відсутність страху перед смертю та якісь моделі поведінки, які ведуть до повної відсутності відповідальності перед реаліями у житті, діти також беруть в інтернеті. У віртуальному житті дуже легко когось убити, воскресити, перейти на наступний рівень, переродитися… Таким чином, у дітей повністю нівелюється поняття смерті, відсутні моделі поведінки в реальному житті. Суїцидальна поведінка пов'язана насамперед із депресією, спричиненою тим, що дитина не може знайти себе в реальному світі. Їй комфортніше перебувати там, де все вирішується одним натисканням кнопки і не потрібно докладати особливих зусиль, аби розпочати спілкування, дружити, долати перешкоди… Коли згодом у дитини виникають важкі життєві ситуації, вона мріє повернутися у звичний і зручний для неї віртуальний світ.
І що більше дитина перебуває в інтернет-житті, то складніші у неї потім проблеми, які потребують медичного втручання.
Важливо зазначити, що захоплення гаджетами не завжди носить патологічний характер. Багато людей успішно використовують електронні пристрої у повсякденному житті без негативних наслідків. Однак якщо ви вважаєте, що у вас чи у когось іншого є проблема із залежністю від гаджетів, не ігноруйте її. Зверніться до фахівця по допомогу.
Також ми писали, що просто забрати гаджет — не вихід: експерти розповідають, як батьки можуть захистити дитину від небезпек інтернету.